Folders |
2019 Results - Wisconsin La Crosse Ashton May Outdoor InvitationalPublished by
Results: PrimeTime Timing Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/6/2019 09:21 PM
Ashton May Invitational
UW-La Crosse
Veterans Memorial Stadium - La Crosse, WI
Results
Women 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Vallabouy, Shereen FR Winona State 12.00Q +0.0 4
2 Pietz, Maddy FR Winona State 12.06Q 1.1 1
3 Pryor, Michaela FR Winona State 12.22Q 3.0 2
4 Schyvinck, Brooklyn FR Winona State 12.24Q 2.6 3
5 McFadden, Tymesia SR Stout 12.32q 3.0 2
6 Rygiewicz, Savannah SO La Crosse 12.33q +0.0 4
7 Chen, Amy SO Eau Claire 12.38q 1.1 1
8 Kochendorfer, Kady FR Eau Claire 12.42q 3.0 2
9 Fahey, Logan JR Eau Claire 12.64q +0.0 4
10 Aldrich, Kelly SO La Crosse 12.67q 1.1 1
11 Orr, Gwen SO Platteville 12.69 2.6 3
12 Nelson, Nicole JR Stout 12.72 1.1 1
13 Hutchison, Alexandra JR Winona State 12.73 3.0 2 12.726
13 Ott, Haley SO Platteville 12.73 2.6 3 12.726
15 Agrimson, Ashley SO Eau Claire 12.75 2.6 3
16 Hampton, Allison SR La Crosse 12.80 +0.0 4
17 Clarke, Davia SO Stout 12.83 3.0 2
18 Emmerich, Sydney JR La Crosse 12.86 +0.0 4
19 Jaeger, Brittany JR La Crosse 12.96 +0.0 4
20 Conniff, Amber FR Viterbo 12.99 3.0 2
21 Elmhorst, Carley FR La Crosse 13.14 +0.0 4 13.131
22 Reynolds, Paige SR Eau Claire 13.14 1.1 1 13.139
23 Schurrer, Alica FR Saint Mary's 13.21 2.6 3
24 Stuhr, Chenoa SR Platteville 13.22 2.6 3 13.212
25 Whitman, Lindsey FR Eau Claire 13.22 1.1 1 13.215
26 Mikunda, Ahna FR Stout 13.39 3.0 2 13.387
27 Buelow, Cassie SO La Crosse 13.39 +0.0 4 13.389
28 Reilly, Kathleen SO Stevens Point 13.42 1.1 1
29 Soderback, Sydney SR Platteville 13.45 3.0 2
30 Schrubbe, Josie FR La Crosse 13.68 2.6 3
31 Bibber, Kayley FR Stout 13.97 1.1 1
-- Hemauer, Elle FR Eau Claire FS +0.0 4
Women 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Vallabouy, Shereen FR Winona State 11.89 0.5 10
2 Pietz, Maddy FR Winona State 11.98 0.5 8
3 Schyvinck, Brooklyn FR Winona State 12.17 0.5 6
4 Pryor, Michaela FR Winona State 12.18 0.5 5
5 Rygiewicz, Savannah SO La Crosse 12.23 0.5 4
6 McFadden, Tymesia SR Stout 12.32 0.5 3
7 Chen, Amy SO Eau Claire 12.41 0.5 2
8 Fahey, Logan JR Eau Claire 12.56 0.5 1
9 Aldrich, Kelly SO La Crosse 12.69 0.5 12.682
10 Kochendorfer, Kady FR Eau Claire 12.69 0.5 12.687
Preliminaries
11 Orr, Gwen SO Platteville
12 Nelson, Nicole JR Stout
13 Hutchison, Alexandra JR Winona State
13 Ott, Haley SO Platteville
15 Agrimson, Ashley SO Eau Claire
16 Hampton, Allison SR La Crosse
17 Clarke, Davia SO Stout
18 Emmerich, Sydney JR La Crosse
19 Jaeger, Brittany JR La Crosse
20 Conniff, Amber FR Viterbo
21 Elmhorst, Carley FR La Crosse
22 Reynolds, Paige SR Eau Claire
23 Schurrer, Alica FR Saint Mary's
24 Stuhr, Chenoa SR Platteville
25 Whitman, Lindsey FR Eau Claire
26 Mikunda, Ahna FR Stout
27 Buelow, Cassie SO La Crosse
28 Reilly, Kathleen SO Stevens Point
29 Soderback, Sydney SR Platteville
30 Schrubbe, Josie FR La Crosse
31 Bibber, Kayley FR Stout
-- Hemauer, Elle FR Eau Claire
Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
Finals
1 Vallabouy, Shereen FR Winona State 24.28 1.8 1 10
2 Schyvinck, Brittany SR Winona State 24.54 1.8 1 8
3 Schyvinck, Brooklyn FR Winona State 24.99 1.8 1 6
4 Rygiewicz, Savannah SO La Crosse 25.47 1.8 1 5
5 Mertens, Hannah SR Stevens Point 25.66 1.8 1 4
6 Caswell, Ashley SO Viterbo 25.69 1.8 1 3
7 Siehr, Payton SO La Crosse 25.70 1.9 3 2
8 Kling, Anika JR St. Scholastica 25.88 2.1 2 1
9 Fahey, Logan JR Eau Claire 25.95 1.9 3
10 Patterson, Johnna JR Winona State 25.99 2.1 2
11 Klausler, Sydney FR Saint Mary's 26.01 1.9 3
12 Orr, Gwen SO Platteville 26.05 1.9 3
13 Chen, Amy SO Eau Claire 26.09 2.1 2
14 Bullard, Emma JR Stout 26.12 2.1 2 26.111
15 Fashingbauer, Lucy SO La Crosse 26.12 1.9 3 26.119
16 Kochendorfer, Kady FR Eau Claire 26.14 2.1 2
17 Nelson, Shannon FR Stevens Point 26.16 1.8 4
18 Emmerich, Sydney JR La Crosse 26.18 2.1 2
19 Clarke, Davia SO Stout 26.30 2.1 2 26.293
20 LeFever, Lexi FR Eau Claire 26.30 2.1 2 26.300
21 Wallace, Megan SO Eau Claire 26.45 2.1 2
22 Breyer, Rebecca JR La Crosse 26.60 1.8 4 26.594
23 Hutchison, Alexandra JR Winona State 26.60 1.8 1 26.596
24 Shepardson, Clair SO La Crosse 26.71 1.9 3
25 Ulrich, Lydia SO Stevens Point 26.73 1.8 4
26 Munos, Marin SO Eau Claire 26.79 1.7 5
27 Boxum, Anna SO Eau Claire 26.80 1.8 4
28 Stuhr, Chenoa SR Platteville 26.86 1.9 3
29 Ott, Haley SO Platteville 26.98 1.7 5
30 Campbell, Rosalie SO Eau Claire 27.00 1.7 5
31 Hemauer, Elle FR Eau Claire 27.04 1.8 4
32 Elmhorst, Carley FR La Crosse 27.05 NWI 7
33 Momont, Sylviann JR Stevens Point 27.07 1.7 5 27.064
34 Davis, Madison FR Viterbo 27.07 1.7 5 27.066
35 Schurrer, Alica FR Saint Mary's 27.10 1.8 4
36 Reynolds, Paige SR Eau Claire 27.13 1.8 4
37 Conniff, Amber FR Viterbo 27.46 1.7 5
38 Thomas, Kemmesha JR La Crosse 27.47 1.8 4
39 Soderback, Sydney SR Platteville 27.53 1.7 5
40 Tume, Clarice SR Stout 27.57 1.9 3
41 Boyd, Hannah FR La Crosse 27.69 1.7 5
42 Buelow, Cassie SO La Crosse 27.73 NWI 7
43 Czech, Gabriella FR Viterbo 27.81 1.7 6
44 King, Kassie FR Eau Claire 27.83 1.7 5
45 Rielly, Casey SO Platteville 27.94 1.7 6
46 Simonis, Briana JR Stevens Point 27.99 NWI 7
47 Whitman, Lindsey FR Eau Claire 28.03 1.7 6
48 Bertram, Amy FR Eau Claire 28.04 1.7 6
49 Slusar, Haley SO Stevens Point 28.41 1.7 6
50 Schrubbe, Josie FR La Crosse 28.43 1.7 6
51 Malvitz, Ariel SO La Crosse 28.63 1.7 5
52 Reilly, Kathleen SO Stevens Point 28.79 1.7 6
53 Georgeson, Kelsey FR Eau Claire 28.82 1.7 6
54 Clark, Sam FR Stevens Point 28.88 NWI 7
55 Mikunda, Ahna FR Stout 29.34 1.7 6
56 Reuter, Taylor FR Platteville 29.57 NWI 7
57 Bibber, Kayley FR Stout 29.68 NWI 7
58 Jaecks, Alison FR Viterbo 29.69 NWI 7
59 Sylvester, Alyse FR Viterbo 29.70 NWI 7
60 Lux, Morgen SO Stout 30.57 1.7 6
61 Scholze, Carissa FR Stout 32.79 NWI 7
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Schyvinck, Brittany SR Winona State 56.33 1 10
2 Mertens, Hannah SR Stevens Point 58.63 1 8
3 Platzbecker, Emma SO La Crosse 58.65 1 6
4 Keena, Lizzy FR Eau Claire 58.85 1 5
5 Patterson, Johnna JR Winona State 59.02 1 4
6 Kling, Anika JR St. Scholastica 59.32 2 3
7 Caswell, Ashley SO Viterbo 59.56 1 2
8 Hecker, Glory JR Eau Claire 59.63 1 1
9 Banie, Katie FR La Crosse 59.71 1
10 Czech, Gabriella FR Viterbo 1:00.02 2
11 Kummer, Lakyn JR Eau Claire 1:00.85 1
12 Alter, Rebecca JR Stevens Point 1:01.06 2
13 Campbell, Rosalie SO Eau Claire 1:01.19 1
14 Boxum, Anna SO Eau Claire 1:01.88 2
15 Davis, Madison FR Viterbo 1:04.62 2
16 Clark, Sam FR Stevens Point 1:06.92 2
17 Sylvester, Alyse FR Viterbo 1:08.39 2
Women 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Johnson, Allison SR Winona State 2:14.64 1 10
1:04.784 (1:04.784) 2:14.637 (1:09.853)
2 Wellhausen, Brooke SO Stevens Point 2:17.61 1 8
1:05.211 (1:05.211) 2:17.604 (1:12.394)
3 Silloway, Julia FR Winona State 2:17.98 2 6
1:09.300 (1:09.300) 2:17.971 (1:08.671)
4 Petkovsek, Michelle JR Stevens Point 2:19.41 1 5
1:06.860 (1:06.860) 2:19.401 (1:12.541)
5 Holland, Aimee JR Winona State 2:20.17 1 4
1:07.980 (1:07.980) 2:20.167 (1:12.188)
6 Olsen, Karli SO Eau Claire 2:20.65 1 3
1:07.306 (1:07.306) 2:20.642 (1:13.337)
7 Quiring, Brittany FR Winona State 2:20.89 2 2
1:08.272 (1:08.272) 2:20.887 (1:12.616)
8 Eiers, Cassidy FR Eau Claire 2:24.53 2 1
1:08.509 (1:08.509) 2:24.525 (1:16.017)
9 Bralich, Brianna FR Stevens Point 2:25.28 2
1:09.458 (1:09.458) 2:25.272 (1:15.814)
10 Riley, Sasha JR Eau Claire 2:25.82 1
1:08.441 (1:08.441) 2:25.812 (1:17.372)
11 Peters, Makani JR Stevens Point 2:27.00 1
1:10.382 (1:10.382) 2:26.999 (1:16.617)
12 Fuerstenberg, Taylor FR Stevens Point 2:29.58 2
1:11.256 (1:11.256) 2:29.577 (1:18.321)
13 Melchor, Stephanie JR Stout 2:29.95 2
1:11.947 (1:11.947) 2:29.948 (1:18.002)
14 Syverson, Alaina SO Eau Claire 2:30.93 2
1:12.753 (1:12.753) 2:30.922 (1:18.169)
15 Swanson, Haley SR Viterbo 2:32.14 3
1:16.205 (1:16.205) 2:32.132 (1:15.928)
16 Kaplan, Jacqueline JR St. Scholastica 2:34.71 2
1:15.549 (1:15.549) 2:34.710 (1:19.162)
17 Sweet, Molly JR Saint Mary's 2:37.03 3
1:18.043 (1:18.043) 2:37.023 (1:18.980)
18 VanWatermeulen, Julia FR Saint Mary's 2:42.87 3
1:16.316 (1:16.316) 2:42.865 (1:26.550)
19 Schneider, Kayla JR Platteville 2:43.71 3
1:21.122 (1:21.122) 2:43.707 (1:22.585)
20 Mikkelson, Sarah FR Winona State 2:44.82 2
1:15.366 (1:15.366) 2:44.818 (1:29.452)
21 Shafer, Madi SR Platteville 2:46.66 3
1:21.649 (1:21.649) 2:46.660 (1:25.012)
22 Herzog, Lauren FR Viterbo 2:49.17 3
1:22.595 (1:22.595) 2:49.163 (1:26.569)
23 Meyer, Cassandra JR Platteville 2:50.18 3
1:22.196 (1:22.196) 2:50.175 (1:27.979)
24 Bollig, Maddie JR Saint Mary's 2:53.26 3
1:22.429 (1:22.429) 2:53.252 (1:30.823)
25 Snyder, Mya FR Viterbo 2:54.98 3
1:29.614 (1:29.614) 2:54.977 (1:25.363)
26 Lux, Morgen SO Stout 3:03.73 3
1:22.849 (1:22.849) 3:03.723 (1:40.875)
27 Pauley, Brin FR St. Scholastica 3:16.04 3
1:29.134 (1:29.134) 3:16.032 (1:46.899)
Women 1500 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rogahn, Anna JR Winona State 4:41.16 1 10
52.733 (52.733) 2:07.501 (1:14.769) 3:22.852 (1:15.352)
4:41.151 (1:18.299)
2 Meister, Johanna JR Platteville 4:43.33 1 8
54.499 (54.499) 2:12.286 (1:17.788) 3:30.454 (1:18.169)
4:43.329 (1:12.875)
3 Staffen, Nikki SR Winona State 4:43.79 1 6
54.087 (54.087) 2:12.511 (1:18.425) 3:31.031 (1:18.520)
4:43.787 (1:12.756)
4 Brugger, Libby JR La Crosse 4:44.13 1 5
55.039 (55.039) 2:13.988 (1:18.949) 3:34.803 (1:20.816)
4:44.126 (1:09.323)
5 Reed, Hanna SR Eau Claire 4:45.35 1 4
55.571 (55.571) 2:12.681 (1:17.111) 3:30.546 (1:17.865)
4:45.344 (1:14.799)
6 Drangstveit, Emma SO Eau Claire 4:45.62 1 3
55.796 (55.796) 2:12.902 (1:17.106) 3:30.769 (1:17.867)
4:45.614 (1:14.845)
7 Wardinski, Katie SR Platteville 4:47.10 1 2
56.151 (56.151) 2:13.609 (1:17.459) 3:32.249 (1:18.640)
4:47.095 (1:14.847)
8 Harrison, Georgia JR Stevens Point 4:47.47 1 1
54.841 (54.841) 2:13.409 (1:18.568) 3:31.888 (1:18.480)
4:47.469 (1:15.582)
9 Koenecke, Claire FR La Crosse 4:47.99 1
56.380 (56.380) 2:14.206 (1:17.827) 3:35.344 (1:21.139)
4:47.981 (1:12.638)
10 Malooly, Emma SO La Crosse 4:48.06 1
54.753 (54.753) 2:13.036 (1:18.284) 3:31.873 (1:18.837)
4:48.053 (1:16.181)
11 Perkins, Molly JR Stout 4:48.94 1
55.784 (55.784) 2:13.746 (1:17.962) 3:32.497 (1:18.752)
4:48.934 (1:16.437)
12 Hirsch, Michelle FR Eau Claire 4:51.93 2
58.363 (58.363) 2:18.212 (1:19.850) 3:36.877 (1:18.665)
4:51.930 (1:15.053)
13 Nowatzke, Natalie SO Winona State 4:55.54 1
56.491 (56.491) 2:16.169 (1:19.678) 3:38.632 (1:22.464)
4:55.532 (1:16.900)
14 Schultz, Delaney FR La Crosse 4:56.35 1
56.681 (56.681) 2:15.172 (1:18.491) 3:35.072 (1:19.901)
4:56.349 (1:21.277)
15 Kirtz, McKenzie JR La Crosse 4:56.78 2
58.763 (58.763) 2:18.494 (1:19.732) 3:36.686 (1:18.192)
4:56.779 (1:20.094)
16 Gomez-Ruiz, Karen SR Eau Claire 4:59.45 2
58.101 (58.101) 2:18.112 (1:20.012) 3:37.763 (1:19.652)
4:59.442 (1:21.679)
17 Schaefer, Katie FR Stevens Point 5:00.69 1
57.471 (57.471) 2:16.699 (1:19.228) 3:39.917 (1:23.218)
5:00.689 (1:20.773)
18 Wachowski, Allie JR La Crosse 5:02.33 1
56.883 (56.883) 2:16.669 (1:19.787) 3:41.603 (1:24.934)
5:02.323 (1:20.721)
19 Cisewski, Lizzy SO Eau Claire 5:03.04 2
1:01.372 (1:01.372) 2:23.213 (1:21.841) 3:44.590 (1:21.378)
5:03.033 (1:18.443)
20 Hirsch, Rachel JR Eau Claire 5:03.11 1
56.938 (56.938) 2:15.908 (1:18.970) 3:39.357 (1:23.450)
5:03.102 (1:23.746)
21 Buchli, Kayli FR La Crosse 5:04.67 1
57.173 (57.173) 2:16.944 (1:19.772) 3:41.646 (1:24.703)
5:04.665 (1:23.020)
22 Behling, Gina FR Eau Claire 5:05.13 2
1:02.516 (1:02.516) 2:23.757 (1:21.242) 3:45.459 (1:21.702)
5:05.128 (1:19.670)
23 Staab, Brittany JR Stout 5:05.83 2
57.883 (57.883) 2:18.450 (1:20.567) 3:43.395 (1:24.946)
5:05.828 (1:22.434)
24 Ifft, Caitlyn JR Platteville 5:06.04 1
57.156 (57.156) 2:15.702 (1:18.546) 3:40.395 (1:24.693)
5:06.031 (1:25.637)
25 Faris, Katie FR Eau Claire 5:06.21 2
59.080 (59.080) 2:20.603 (1:21.523) 3:45.289 (1:24.687)
5:06.203 (1:20.914)
26 Sabourin, Maria SR Winona State 5:06.33 2
1:00.381 (1:00.381) 2:25.156 (1:24.775) 3:49.227 (1:24.071)
5:06.327 (1:17.101)
27 Whipple, Rebecca SR Eau Claire 5:07.55 2
1:02.872 (1:02.872) 2:24.944 (1:22.072) 3:47.462 (1:22.518)
5:07.547 (1:20.085)
28 Long, Naomi FR Eau Claire 5:08.24 2
1:01.160 (1:01.160) 2:23.652 (1:22.492) 3:46.465 (1:22.813)
5:08.239 (1:21.775)
29 Louiselle, Maggie SO Eau Claire 5:11.19 2
1:02.917 (1:02.917) 2:25.344 (1:22.428) 3:49.194 (1:23.850)
5:11.190 (1:21.997)
30 Franke, Danielle JR Saint Mary's 5:12.21 2
58.470 (58.470) 2:19.743 (1:21.273) 3:45.905 (1:26.163)
5:12.205 (1:26.300)
31 Monfils, Teagan SO Eau Claire 5:14.11 2
1:03.132 (1:03.132) 2:25.739 (1:22.608) 3:50.921 (1:25.183)
5:14.102 (1:23.182)
32 LaBelle, Lisa JR Eau Claire 5:15.03 2
1:02.502 (1:02.502) 2:24.762 (1:22.260) 3:49.371 (1:24.609)
5:15.023 (1:25.653)
33 Swanson, Haley SR Viterbo 5:15.45 3
59.251 (59.251) 2:25.904 (1:26.654) 3:52.814 (1:26.911)
5:15.444 (1:22.630)
34 Vandenhouten, Carly FR Winona State 5:16.21 2
59.402 (59.402) 2:25.089 (1:25.688) 3:50.722 (1:25.633)
5:16.209 (1:25.487)
35 Maxwell, Becca SR Stout 5:17.64 3
59.736 (59.736) 2:26.453 (1:26.718) 3:52.826 (1:26.373)
5:17.637 (1:24.812)
36 Whipps, Kayleigh SO Eau Claire 5:17.73 2
1:03.442 (1:03.442) 2:26.211 (1:22.769) 3:53.515 (1:27.305)
5:17.722 (1:24.207)
37 Palmer, Savannah FR Platteville 5:18.94 2
1:02.201 (1:02.201) 2:26.695 (1:24.495) 3:53.902 (1:27.207)
5:18.936 (1:25.035)
38 Marinc, Anna FR Saint Mary's 5:22.63 3
1:02.258 (1:02.258) 2:31.193 (1:28.935) 3:59.764 (1:28.572)
5:22.626 (1:22.862)
39 Lindquist, Jenny SR Stevens Point 5:23.46 3
59.487 (59.487) 2:26.192 (1:26.706) 3:56.168 (1:29.976)
5:23.451 (1:27.284)
40 Erickson, Lexi SO St. Scholastica 5:25.32 3
1:00.084 (1:00.084) 2:27.494 (1:27.410) 3:58.241 (1:30.748)
5:25.320 (1:27.079)
41 Dalke, Alyssa FR Stout 5:26.71 2
1:03.122 (1:03.122) 2:26.569 (1:23.448) 3:54.970 (1:28.401)
5:26.701 (1:31.731)
42 Gusk, Allison JR St. Scholastica 5:27.95 3
1:03.367 (1:03.367) 2:32.992 (1:29.625) 4:04.408 (1:31.416)
5:27.942 (1:23.535)
43 Mickley, Lauren SO Stout 5:29.40 3
1:01.624 (1:01.624) 2:29.375 (1:27.751) 3:58.865 (1:29.491)
5:29.395 (1:30.530)
44 Landry, Morgan FR Eau Claire 5:31.67 3
58.955 (58.955) 2:26.953 (1:27.999) 4:00.740 (1:33.787)
5:31.664 (1:30.925)
45 Holterman, Mary JR Eau Claire 5:32.51 3
1:01.906 (1:01.906) 2:30.828 (1:28.922) 4:03.167 (1:32.340)
5:32.507 (1:29.341)
46 Herzog, Lauren FR Viterbo 5:37.84 3
1:05.162 (1:05.162) 2:36.761 (1:31.599) 4:11.138 (1:34.378)
5:37.836 (1:26.698)
47 Fenrick, Alexis FR Winona State 5:40.91 3
1:00.266 (1:00.266) 2:28.017 (1:27.752) 4:03.916 (1:35.899)
5:40.909 (1:36.994)
48 Carman, Eliza FR Stout 5:42.75 3
1:02.979 (1:02.979) 2:33.400 (1:30.422) 4:08.118 (1:34.718)
5:42.747 (1:34.630)
49 Kania, Megan SO Stout 5:44.91 3
1:03.680 (1:03.680) 2:33.845 (1:30.166) 4:08.626 (1:34.782)
5:44.906 (1:36.281)
50 Thiel, Erika SR Saint Mary's 5:49.08 3
1:05.851 (1:05.851) 2:39.022 (1:33.172) 4:16.101 (1:37.080)
5:49.076 (1:32.975)
51 Snyder, Mya FR Viterbo 5:49.32 3
1:08.159 (1:08.159) 2:44.191 (1:36.032) 4:22.250 (1:38.060)
5:49.314 (1:27.064)
52 Daniels, Haley JR Platteville 5:50.88 3
1:08.394 (1:08.394) 2:44.300 (1:35.906) 4:21.659 (1:37.360)
5:50.878 (1:29.219)
53 Ririe, Emma FR Saint Mary's 5:57.59 3
1:06.433 (1:06.433) 2:41.502 (1:35.070) 4:21.118 (1:39.616)
5:57.587 (1:36.469)
54 Fabin, Tabitha FR Saint Mary's 5:57.69 3
1:06.167 (1:06.167) 2:39.365 (1:33.199) 4:17.009 (1:37.644)
5:57.681 (1:40.673)
55 De Valk, Claudia SR Platteville 6:00.26 3
1:09.060 (1:09.060) 2:44.800 (1:35.741) 4:23.410 (1:38.610)
6:00.252 (1:36.843)
56 Parrell, Mackenzie FR Platteville 6:12.91 3
1:08.680 (1:08.680) 2:48.082 (1:39.402) 4:31.369 (1:43.287)
6:12.901 (1:41.533)
57 Salis, Kat FR Platteville 6:48.38 3
1:09.347 (1:09.347) 2:54.003 (1:44.657) 4:49.950 (1:55.947)
6:48.372 (1:58.422)
-- Ganzer, Katie FR Platteville DNF 3
1:09.942 (1:09.942)
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Holzem, Dakota JR La Crosse 18:50.21 10
44.687 (44.687) 2:13.176 (1:28.489) 3:41.099 (1:27.924)
5:12.368 (1:31.270) 6:43.652 (1:31.284) 8:13.189 (1:29.537)
9:40.942 (1:27.754) 11:11.024 (1:30.082) 12:40.440 (1:29.417)
14:14.631 (1:34.192) 15:47.159 (1:32.528) 17:20.098 (1:32.939)
18:50.201 (1:30.104)
2 Richtman, Becca SO Winona State 18:58.80 8
45.251 (45.251) 2:14.438 (1:29.187) 3:42.609 (1:28.171)
5:12.688 (1:30.080) 6:43.875 (1:31.188) 8:16.216 (1:32.341)
9:46.627 (1:30.412) 11:21.471 (1:34.845) 12:54.130 (1:32.659)
14:31.263 (1:37.134) 16:04.285 (1:33.023) 17:36.274 (1:31.989)
18:58.793 (1:22.520)
3 Hendrickson, Allison FR Winona State 19:11.72 6
44.266 (44.266) 2:13.458 (1:29.193) 3:41.355 (1:27.897)
5:12.556 (1:31.202) 6:43.784 (1:31.228) 8:15.921 (1:32.137)
9:47.004 (1:31.083) 11:21.301 (1:34.298) 12:54.523 (1:33.223)
14:30.939 (1:36.416) 16:06.241 (1:35.303) 17:43.463 (1:37.222)
19:11.712 (1:28.249)
4 Poskie, Elizabeth JR St. Scholastica 19:33.62 5
46.076 (46.076) 2:15.024 (1:28.948) 3:44.422 (1:29.399)
5:17.102 (1:32.680) 6:51.311 (1:34.210) 8:25.821 (1:34.510)
10:00.663 (1:34.843) 11:36.202 (1:35.539) 13:12.994 (1:36.792)
14:49.821 (1:36.828) 16:26.808 (1:36.987) 18:02.975 (1:36.168)
19:33.614 (1:30.639)
5 Lorenz, Katie SO Winona State 19:45.65 4
44.439 (44.439) 2:14.157 (1:29.719) 3:44.221 (1:30.064)
5:17.312 (1:33.091) 6:51.581 (1:34.270) 8:26.798 (1:35.217)
10:02.353 (1:35.556) 11:39.687 (1:37.334) 13:17.357 (1:37.670)
14:56.606 (1:39.249) 16:35.116 (1:38.510) 18:12.588 (1:37.473)
19:45.644 (1:33.056)
6 Harding, Samantha JR La Crosse 19:49.39 3
44.930 (44.930) 2:14.151 (1:29.222) 3:43.078 (1:28.927)
5:16.821 (1:33.743) 6:50.431 (1:33.610) 8:21.091 (1:30.660)
9:54.541 (1:33.450) 11:31.787 (1:37.247) 13:09.174 (1:37.388)
14:50.186 (1:41.012) 16:32.143 (1:41.958) 18:13.874 (1:41.731)
19:49.386 (1:35.513)
7 Gagas, Brittany FR La Crosse 20:17.36 2
44.884 (44.884) 2:13.882 (1:28.999) 3:42.896 (1:29.014)
5:16.756 (1:33.860) 6:51.189 (1:34.434) 8:26.607 (1:35.418)
10:04.678 (1:38.072) 11:47.872 (1:43.195) 13:32.067 (1:44.196)
15:15.541 (1:43.474) 16:57.137 (1:41.596) 18:39.075 (1:41.938)
20:17.353 (1:38.278)
8 Kautz, Brenna SO Platteville 20:29.69 1
46.409 (46.409) 2:21.583 (1:35.175) 3:57.407 (1:35.824)
5:34.936 (1:37.530) 7:12.262 (1:37.326) 8:50.222 (1:37.960)
10:29.647 (1:39.426) 12:10.585 (1:40.938) 13:53.119 (1:42.534)
15:36.136 (1:43.017) 17:15.794 (1:39.658) 18:55.964 (1:40.171)
20:29.685 (1:33.721)
9 Miller, Catherine FR Winona State 20:50.01
45.651 (45.651) 2:21.287 (1:35.636) 3:57.195 (1:35.909)
5:34.619 (1:37.424) 7:12.601 (1:37.982) 8:52.297 (1:39.696)
10:33.783 (1:41.486) 12:18.459 (1:44.677) 14:03.750 (1:45.292)
15:48.552 (1:44.802) 17:33.115 (1:44.564) 19:17.308 (1:44.193)
20:50.002 (1:32.695)
10 Peterson, Ellen SO Stevens Point 20:54.82
45.995 (45.995) 2:20.958 (1:34.964) 3:56.673 (1:35.716)
5:33.830 (1:37.157) 7:11.980 (1:38.151) 8:51.857 (1:39.877)
10:34.319 (1:42.462) 12:18.764 (1:44.445) 14:03.426 (1:44.663)
15:49.053 (1:45.628) 17:33.906 (1:44.853) 19:17.615 (1:43.710)
20:54.812 (1:37.197)
11 Jaenke, Kendra SO Stevens Point 21:15.60
46.591 (46.591) 2:21.301 (1:34.710) 3:57.060 (1:35.760)
5:35.956 (1:38.896) 7:19.950 (1:43.995) 9:05.189 (1:45.239)
10:51.743 (1:46.555) 12:39.300 (1:47.557) 14:24.603 (1:45.303)
16:09.958 (1:45.356) 17:56.047 (1:46.090) 19:42.552 (1:46.505)
21:15.594 (1:33.043)
12 Cieslinski, Amanda JR Stevens Point 21:19.03
46.351 (46.351) 2:21.116 (1:34.766) 3:56.851 (1:35.735)
5:34.332 (1:37.482) 7:13.403 (1:39.071) 8:55.316 (1:41.914)
10:40.891 (1:45.575) 12:28.677 (1:47.787) 14:16.048 (1:47.372)
16:03.936 (1:47.888) 17:50.771 (1:46.836) 19:38.086 (1:47.315)
21:19.022 (1:40.937)
13 Bartishofski, Zoe SO Stevens Point 23:06.40
46.852 (46.852) 2:27.032 (1:40.181) 4:13.013 (1:45.982)
6:02.372 (1:49.360) 7:52.735 (1:50.363) 9:45.160 (1:52.426)
11:38.288 (1:53.128) 13:33.960 (1:55.673) 15:29.902 (1:55.942)
17:24.873 (1:54.971) 19:19.362 (1:54.489) 21:14.320 (1:54.959)
23:06.397 (1:52.078)
-- Miller, Ellie SR La Crosse DNF
44.499 (44.499) 2:12.941 (1:28.443) 3:41.152 (1:28.211)
5:12.403 (1:31.252) 6:43.430 (1:31.028) 8:17.381 (1:33.952)
9:53.379 (1:35.998) 11:30.167 (1:36.789)
Women 100 Meter Hurdles
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Momont, Sylviann JR Stevens Point 14.83Q 0.9 3
2 Schilling, Katie SO Platteville 15.30Q 0.4 1
3 Wanie, Amanda SR Winona State 15.34Q 2.0 2
4 Kick, Isabelle JR La Crosse 15.41q 0.9 3
5 Zajc, Erin JR La Crosse 15.47q 0.9 3
6 Breyer, Rebecca JR La Crosse 15.57q 0.9 3
7 Laehn, Shanna SR Stout 15.63q 2.0 2
8 Sprain, Ashley JR Winona State 15.69q 0.4 1
9 Maculan, Elle FR Stevens Point 15.94q 2.0 2
10 Lawrence, Emma FR La Crosse 16.44q 2.0 2
11 Simonis, Briana JR Stevens Point 16.51 0.4 1 16.502
12 Ottusch, Lizz SR Eau Claire 16.51 0.4 1 16.505
13 Thomas, Kemmesha JR La Crosse 16.63 2.0 2
14 Wendland, Mariah JR Eau Claire 16.78 2.0 2
15 Rielly, Casey SO Platteville 16.89 0.9 3
16 Smedsrud, Kynzie SR Saint Mary's 17.32 0.4 1 17.313
17 Davidson, Daya FR St. Scholastica 17.32 0.9 3 17.314
18 Jaecks, Alison FR Viterbo 17.60 2.0 2
19 Becker, Taryn SO St. Scholastica 17.97 0.4 1
20 Holappa, Sarah FR Eau Claire 17.98 0.4 1
21 Scholten, Miranda JR Stout 18.77 0.9 3
22 Scholze, Carissa FR Stout 19.12 0.4 1
23 Meyer, Cassandra JR Platteville 21.15 0.9 3
-- Zenkovich, Hannah FR La Crosse FS 0.4 1
-- Malvitz, Ariel SO La Crosse DQ 2.0 2
Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Momont, Sylviann JR Stevens Point 14.63 0.5 10
2 Schilling, Katie SO Platteville 14.91 0.5 8
3 Kick, Isabelle JR La Crosse 15.07 0.5 6
4 Wanie, Amanda SR Winona State 15.08 0.5 5
5 Zajc, Erin JR La Crosse 15.23 0.5 4
6 Laehn, Shanna SR Stout 15.40 0.5 3
7 Breyer, Rebecca JR La Crosse 15.42 0.5 2
8 Lawrence, Emma FR La Crosse 15.48 0.5 1
9 Sprain, Ashley JR Winona State 15.53 0.5
10 Maculan, Elle FR Stevens Point 15.93 0.5
Preliminaries
11 Simonis, Briana JR Stevens Point
12 Ottusch, Lizz SR Eau Claire
13 Thomas, Kemmesha JR La Crosse
14 Wendland, Mariah JR Eau Claire
15 Rielly, Casey SO Platteville
16 Smedsrud, Kynzie SR Saint Mary's
17 Davidson, Daya FR St. Scholastica
18 Jaecks, Alison FR Viterbo
19 Becker, Taryn SO St. Scholastica
20 Holappa, Sarah FR Eau Claire
21 Scholten, Miranda JR Stout
22 Scholze, Carissa FR Stout
23 Meyer, Cassandra JR Platteville
-- Zenkovich, Hannah FR La Crosse
-- Malvitz, Ariel SO La Crosse
Women 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Harris, Kalley SO Winona State 1:02.31 1 10
2 Schneiss, Kari SR Winona State 1:02.85 1 8
3 Zeman, Kendall FR Winona State 1:05.92 2 6
4 Wanie, Amanda SR Winona State 1:05.99 1 5
5 Falk, Caitlin SO Stevens Point 1:06.54 1 4
6 Schilling, Katie SO Platteville 1:06.62 1 3
7 Laehn, Shanna SR Stout 1:07.57 1 2
8 Maculan, Elle FR Stevens Point 1:07.96 2 1
9 Buss, Jessica FR La Crosse 1:08.13 1
10 Holter, Katheryn SO Platteville 1:09.10 1
11 Crowe, Hannah SO Saint Mary's 1:10.45 1
12 Smedsrud, Kynzie SR Saint Mary's 1:12.20 2
13 Castleberg, Grace FR Eau Claire 1:12.39 2
14 Olson, Kiersten SO St. Scholastica 1:12.77 2
15 Mitchell, Lauren FR Eau Claire 1:14.74 2
16 Mielke, MaKayla SO Eau Claire 1:15.37 2
17 Scholten, Miranda JR Stout 1:16.64 1
Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 West, Maria SR St. Scholastica 12:16.08 10
45.635 (45.635) 2:17.965 (1:32.330) 3:53.130 (1:35.165)
5:31.918 (1:38.789) 7:12.473 (1:40.555) 8:54.850 (1:42.378)
10:38.341 (1:43.491) 12:16.077 (1:37.737)
2 Nelson, Danielle SR Platteville 12:53.01 8
46.703 (46.703) 2:20.460 (1:33.757) 3:58.705 (1:38.246)
5:41.560 (1:42.855) 7:30.439 (1:48.879) 9:21.261 (1:50.822)
11:10.790 (1:49.530) 12:53.007 (1:42.218)
3 Ramsey, Kirstie SO Platteville 12:59.49 6
47.279 (47.279) 2:21.687 (1:34.409) 4:00.751 (1:39.065)
5:46.162 (1:45.411) 7:37.140 (1:50.979) 9:26.281 (1:49.141)
11:15.653 (1:49.373) 12:59.490 (1:43.837)
4 Drazkowski, Anna SO Platteville 13:03.84 5
48.000 (48.000) 2:23.473 (1:35.473) 4:04.913 (1:41.440)
5:50.605 (1:45.693) 7:40.329 (1:49.724) 9:29.692 (1:49.363)
11:19.250 (1:49.558) 13:03.840 (1:44.591)
5 Allemann, Paige FR Stevens Point 13:13.89 4
47.492 (47.492) 2:23.223 (1:35.732) 4:06.255 (1:43.033)
5:54.770 (1:48.515) 7:45.774 (1:51.004) 9:35.333 (1:49.560)
11:25.736 (1:50.403) 13:13.889 (1:48.154)
6 Clauer, Kalena FR Stevens Point 14:50.38 3
49.961 (49.961) 2:37.116 (1:47.155) 4:35.070 (1:57.955)
6:36.625 (2:01.555) 8:39.965 (2:03.341) 10:46.836 (2:06.871)
12:51.724 (2:04.888) 14:50.376 (1:58.653)
Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Winona State 'A' 47.06 10
1) Tucker, Tamika SR 2) Schyvinck, Brittany SR
3) Pietz, Maddy FR 4) Vallabouy, Shereen FR
2 Wis.-Stout 'A' 48.74 8
1) Nelson, Nicole JR 2) McFadden, Tymesia SR
3) Clarke, Davia SO 4) Mallek, Kaitlin SR
3 Wis.-La Crosse 'A' 48.89 6
1) Stelzner, Jessica FR 2) Aldrich, Kelly SO
3) Siehr, Payton SO 4) Fashingbauer, Lucy SO
4 Viterbo 'A' 49.56 5
1) Gudelis, Maria SO 2) Conniff, Amber FR
3) Davis, Madison FR 4) Caswell, Ashley SO
5 Wis.-Platteville 'A' 49.58 4
1) Bean, Antgetina SR 2) Orr, Gwen SO
3) Ott, Haley SO 4) Stuhr, Chenoa SR
6 Wis.-Stevens Point 'A' 49.71 3
1) Nelson, Shannon FR 2) Carriveau, Sam FR
3) Ulrich, Lydia SO 4) Ward, Makenzie JR
7 Saint Mary's (Minn.) 'A' 50.61 2
1) Klausler, Sydney FR 2) Smedsrud, Kynzie SR
3) Crowe, Hannah SO 4) Schurrer, Alica FR
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Winona State 'A' 3:58.60 10
1) Wanie, Amanda SR 2) Holland, Aimee JR
3) Johnson, Allison SR 4) Schneiss, Kari SR
2 Wis.-La Crosse 'A' 4:00.34 8
1) Platzbecker, Emma SO 2) Fashingbauer, Lucy SO
3) Emmerich, Sydney JR 4) Jones, Valerie SR
3 Wis.-La Crosse 'B' 4:01.63
1) Zenkovich, Hannah FR 2) Banie, Katie FR
3) Lawrence, Emma FR 4) Burlingame, Carly FR
4 Wis.-La Crosse 'C' 4:11.48
1) Koenecke, Claire FR 2) Brugger, Libby JR
3) Schultz, Delaney FR 4) Currie, Sydney FR
5 Wis.-Stevens Point 'A' 4:16.67 6
1) Bralich, Brianna FR 2) Fuerstenberg, Taylor FR
3) Harrison, Georgia JR 4) Peters, Makani JR
6 St. Scholastica 'A' 4:29.01 5
1) Kling, Anika JR 2) Hovland, Casey SR
3) Plewa, Aria SO 4) Olson, Kiersten SO
-- Wis.-Stout 'A' DNF
1) Maurer, Grace FR 2) Sorensen, Raelin JR
3) Bullard, Emma JR 4) Pladies, Stephanie SR
Women High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ohde, Rachel SO Saint Mary's 1.68m 5-06.00 10
1.33 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63 1.68 1.72
P P P P O XO XO XO XXX
2 Price, Tamara SR Winona State 1.58m 5-02.25 8
1.33 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63
P P P O XXO XO XXX
3 Waldhauser, Bailey SO Eau Claire 1.58m 5-02.25 6
1.33 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63
P P P O O XXO XXX
4 Sorensen, Raelin JR Stout 1.58m 5-02.25 5
1.33 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63
P P P O XO XXO XXX
5 Munos, Marin SO Eau Claire 1.58m 5-02.25 4
1.33 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63
P P P O XXO XXO XXX
6 Agrimson, Ashley SO Eau Claire 1.53m 5-00.25 3
1.33 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58
P P O O O XXX
7 Ottusch, Lizz SR Eau Claire 1.53m 5-00.25 1.50
1.33 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58
P P P O XO XXX
7 Subbert, Lizzy FR La Crosse 1.53m 5-00.25 1.50
1.33 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58
P P P O XO XXX
9 Erickson, Lexi SO St. Scholastica 1.53m 5-00.25
1.33 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58
P P XO XO XO XXX
10 Weiker, Allison FR Eau Claire 1.48m 4-10.25
1.33 1.38 1.43 1.48 1.53
P P O XO XXX
11 Jostad, Kylee FR La Crosse 1.48m 4-10.25
1.33 1.38 1.43 1.48 1.53
P P XO XO XXX
12 Ward, Makenzie JR Stevens Point 1.48m 4-10.25
1.33 1.38 1.43 1.48 1.53
P P O XXO XXX
12 Semerad, Josie SO Eau Claire 1.48m 4-10.25
1.33 1.38 1.43 1.48 1.53
P O O XXO XXX
14 Holappa, Sarah FR Eau Claire 1.43m 4-08.25
1.33 1.38 1.43 1.48
P O O XXX
15 Stevens, Lexie SO Platteville 1.43m 4-08.25
1.33 1.38 1.43 1.48
P O XO XXX
16 Holt, Jillian JR Stout 1.43m 4-08.25
1.33 1.38 1.43 1.48
O XO XXO XXX
17 Sirois, Elaina FR Platteville 1.38m 4-06.25
1.33 1.38 1.43
O XXO XXX
-- Wallace, Megan SO Eau Claire NH
1.33 1.38 1.43 1.48
P P P XXX
-- Schuettpelz, Kylie JR Eau Claire NH
1.33 1.38 1.43 1.48
P P P XXX
-- Holter, Katheryn SO Platteville NH
1.33
XXX
Women Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Zastrow, Rachel SR La Crosse 3.60m 11-09.75 9
2.70 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75
P P P O XXO O XXX
1 Butcher, Mackenzie SR Augustana 3.60m 11-09.75 9
2.70 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75
P P P XO XO O XXX
3 Beecher, Heather JR Stout 3.60m 11-09.75 6
2.70 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75
P P P P XO XO XXX
4 Ganrude, Kaitlyn SR La Crosse 3.45m 11-03.75 5
2.70 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60
P P P O O XXX
5 Weiker, Allison FR Eau Claire 3.45m 11-03.75 4
2.70 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60
O O XO O XXO XXX
6 Myhro, Jenna SR Stout 3.30m 10-10.00 2
2.70 3.00 3.15 3.30 3.45
P P O O XXX
6 Schuessler, Sophia SR La Crosse 3.30m 10-10.00 2
2.70 3.00 3.15 3.30 3.45
P P P O XXX
6 Ehlen, Brittany SR Platteville 3.30m 10-10.00 2
2.70 3.00 3.15 3.30 3.45
P P P O XXX
9 Coonts, Sierra JR Stout 3.30m 10-10.00
2.70 3.00 3.15 3.30 3.45
P XO XXO O XXX
10 Flanagan, Leah JR Augustana 3.30m 10-10.00
2.70 3.00 3.15 3.30 3.45
P P O XO XXX
10 Posick, Hannah SR La Crosse 3.30m 10-10.00
2.70 3.00 3.15 3.30 3.45
P P P XO XXX
12 Krebasch, Kat FR Augustana 3.30m 10-10.00
2.70 3.00 3.15 3.30 3.45
O O O XXO XXX
13 Neuberger, Claire FR Stevens Point 3.30m 10-10.00
2.70 3.00 3.15 3.30 3.45
P XO XO XXO XXX
14 Krueger, Sam FR Eau Claire 3.15m 10-04.00
2.70 3.00 3.15 3.30
XO O XXO XXX
15 Ruf, Lindsay FR La Crosse 3.00m 9-10.00
2.70 3.00 3.15
P O XXX
16 Davidson, Daya FR St. Scholastica 3.00m 9-10.00
2.70 3.00 3.15
XO O XXX
16 Bright, Olivia FR Eau Claire 3.00m 9-10.00
2.70 3.00 3.15
XO O XXX
18 Ploor, Demi SO Stout 3.00m 9-10.00
2.70 3.00 3.15
P XXO XXX
18 Rielly, Casey SO Platteville 3.00m 9-10.00
2.70 3.00 3.15
O XXO XXX
20 Wright, Audry FR Stevens Point 3.00m 9-10.00
2.70 3.00 3.15
XO XXO XXX
21 Talken, Ashley SR Augustana 2.70m 8-10.25
2.70 3.00
O XXX
21 Peterson, Emma FR Stevens Point 2.70m 8-10.25
2.70 3.00
O XXX
23 Nelson, Mariah SR Stevens Point 2.70m 8-10.25
2.70 3.00
XO XXX
23 Gessner, Andrea FR Eau Claire 2.70m 8-10.25
2.70 3.00
XO XXX
23 Coleman, Hannah SO Viterbo 2.70m 8-10.25
2.70 3.00
XO XXX
-- Holt, Jillian JR Stout NH
2.70 3.00
P XXX
-- Geisenhof, Melissa SO St. Scholastica NH
2.70
XXX
-- Bertram, Amy FR Eau Claire NH
2.70
XXX
-- Freire, Nathalie FR Saint Mary's NH
2.70
XXX
-- Meciej, Jordan SO Platteville NH
2.70 3.00 3.15
P P XXX
-- Uidl, Cora SO La Crosse NH
2.70 3.00
P XXX
Women Long Jump
=========================================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
=========================================================================================
1 Juresh, Taylor JR Winona State 5.42m 1.5 17-09.50 2 10
5.15m(1.6) 5.39m(1.9) 5.22m(1.3) 5.42m(1.5) 5.13m(1.9) FOUL
2 LeFever, Lexi FR Eau Claire 5.30m 1.2 17-04.75 2 8
FOUL FOUL 5.06m(1.3) 5.09m(1.5) 5.20m(3.0) 5.30m(1.2)
3 Tucker, Tamika SR Winona State 5.29m 2.2 17-04.25 2 6
FOUL 5.22m(0.5) 5.04m(2.0) FOUL 5.29m(2.2) FOUL
4 Lewis, Adrienne SO Stevens Point 5.20m 1.9 17-00.75 2 5
5.06m(0.3) 4.86m(+0.0) 5.03m(+0.0) FOUL 5.20m(1.9) 5.13m(1.3)
5 Sprain, Ashley JR Winona State 5.12m 1.9 16-09.75 2 4
FOUL 5.07m(1.7) 5.12m(1.9) FOUL FOUL 5.12m(1.9)
6 Boyd, Hannah FR La Crosse 5.08m 2.2 16-08.00 2 3
4.95m(0.9) 5.06m(1.0) 5.02m(1.3) 4.77m(2.7) FOUL(2.0) 5.08m(2.2)
7 Stelzner, Jessica FR La Crosse 5.06m 1.6 16-07.25 2 2
4.94m(0.8) 4.96m(1.0) FOUL FOUL 5.06m(1.6) FOUL
8 Martin, Lindsey JR Viterbo 5.04m 2.1 16-06.50 2 1
4.75m(+0.0) 4.94m(1.0) 4.93m(1.1) 4.94m(2.4) 5.04m(2.1) 4.84m(1.7)
9 Severson, Emma SR Winona State 4.99m 1.0 16-04.50 2
FOUL 4.94m(0.6) 4.99m(1.0) 4.86m(2.8) 4.53m(1.7) FOUL
10 Pladies, Stephanie SR Stout 4.86m +0.0 15-11.50 1
4.86m(+0.0) FOUL(1.9) 4.70m(1.2)
11 Vaassen, Mykenzie FR La Crosse 4.84m 1.8 15-10.50 2
FOUL FOUL 4.84m(1.8)
12 Bean, Antgetina SR Platteville 4.70m 0.8 15-05.00 1
4.68m(0.8) 4.44m(1.0) 4.70m(0.8)
13 Klausler, Sydney FR Saint Mary's 4.69m 0.9 15-04.75 2
FOUL FOUL 4.69m(0.9)
14 Vogel, Callie SO Eau Claire 4.57m 2.5 15-00.00 1
4.57m(2.5) 4.47m(2.7) 4.20m(0.9)
15 Gudelis, Maria SO Viterbo 4.54m 1.2 14-10.75 1
4.18m(+0.0) 4.54m(1.2) 4.46m(0.4)
16 Mikunda, Ahna FR Stout 4.33m 1.0 14-02.50 1
4.23m(0.7) 4.29m(1.4) 4.33m(1.0)
17 Larson, Shelby SO Stout 4.23m 1.3 13-10.50 1
FOUL FOUL 4.23m(1.3)
18 Becker, Taryn SO St. Scholastica 4.16m 1.0 13-07.75 1
4.16m(1.0) FOUL FOUL
19 Leiden, Katelyn JR St. Scholastica 4.15m 1.5 13-07.50 1
4.06m(2.3) 4.15m(1.5) FOUL
20 Tate, Maddie SR Platteville 3.94m 1.8 12-11.25 1
3.94m(1.8) FOUL 3.75m(0.2)
21 Robarge, Janelle JR Stout 3.93m 1.8 12-10.75 1
FOUL 3.93m(1.8) FOUL
22 Kovacevich, Brianna FR Viterbo 3.45m +0.0 11-04.00 1
FOUL FOUL 3.45m(+0.0)
-- Makina, Emily SO Stout FOUL 1
FOUL FOUL FOUL
-- Springer, Kristi SO Winona State FOUL 2
FOUL FOUL FOUL
-- Weisser, Lexi SO St. Scholastica FOUL 1
FOUL FOUL FOUL
Women Triple Jump
=========================================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
=========================================================================================
1 Springer, Kristi SO Winona State 11.68m 3.1 38-04.00 2 10
11.68m(3.1) 11.54m(0.9) 11.36m(2.2) 11.47m(1.0) FOUL FOUL
2 Schreier, Betsy SR La Crosse 11.67m 1.5 38-03.50 2 8
FOUL 11.67m(1.5) 10.79m(0.6) 11.56m(1.0) FOUL FOUL
3 Kochendorfer, Kady FR Eau Claire 11.26m 1.7 36-11.50 2 6
10.95m(0.8) 11.26m(1.7) FOUL 10.70m(2.0) 10.71m(1.2) FOUL
4 Griggs, Kyja FR Winona State 11.12m 1.3 36-05.75 2 5
FOUL(1.0) 11.12m(1.3) 11.01m(0.9) 10.96m(1.1) 10.86m(2.3) 10.97m(2.2)
5 Rizner, Madison FR Winona State 10.80m 2.1 35-05.25 2 4
FOUL(2.2) 10.80m(2.1) 10.59m(0.5) 10.33m(2.1) 10.49m(2.0) FOUL
6 Walker-Daniels, Kasy FR Stevens Point 10.79m +0.0 35-05.00 2 3
10.63m(3.3) 10.59m(2.0) FOUL 10.79m(+0.0) 10.75m(0.9) 10.75m(1.4)
7 Carriveau, Sam FR Stevens Point 10.75m 0.4 35-03.25 2 2
FOUL 10.54m(2.0) 10.75m(0.4) FOUL(0.5) 10.57m(2.6) 10.40m(1.3)
8 Wendland, Mariah JR Eau Claire 10.60m 1.4 34-09.50 2 1
10.34m(+0.0) 10.60m(1.4) 10.40m(2.2) FOUL(1.4) 10.60m(1.3) 10.26m(1.7)
9 Georgeson, Kelsey FR Eau Claire 10.48m 0.8 34-04.75 2
FOUL FOUL 10.48m(0.8) FOUL FOUL 10.37m(1.7)
10 Martin, Lindsey JR Viterbo 10.16m 0.8 33-04.00 2
9.75m(1.7) 9.90m(1.2) 10.16m(0.8)
11 Nye, Ali FR La Crosse 10.12m 1.9 33-02.50 2
FOUL 10.12m(1.9) FOUL
12 Walker, Zaria SO Platteville 10.00m +0.0 32-09.75 1
FOUL FOUL 10.00m(+0.0)
13 Vogel, Callie SO Eau Claire 9.96m 0.8 32-08.25 1
FOUL 9.79m(1.2) 9.96m(0.8)
14 Gessner, Andrea FR Eau Claire 9.89m 1.6 32-05.50 1
FOUL 9.89m(1.6) 9.67m(1.2)
15 Leiden, Katelyn JR St. Scholastica 9.77m 1.3 32-00.75 1
9.51m(0.5) 9.72m(1.6) 9.77m(1.3)
16 Makina, Emily SO Stout 9.65m 1.0 31-08.00 1
9.17m(2.0) FOUL(1.0) 9.65m(1.0)
17 Weisser, Lexi SO St. Scholastica 9.54m 2.0 31-03.75 1
FOUL 9.41m(+0.0) 9.54m(2.0)
18 Robarge, Janelle JR Stout 9.44m 2.3 30-11.75 1
FOUL 9.44m(2.3) 9.22m(0.2)
19 Semerad, Josie SO Eau Claire 9.35m 0.7 30-08.25 1
8.91m(1.7) 8.98m(2.0) 9.35m(0.7)
20 Geisenhof, Melissa SO St. Scholastica 9.20m 2.4 30-02.25 1
8.88m(1.1) 9.20m(2.4) 9.18m(1.2)
21 Larson, Shelby SO Stout 9.20m 1.4 30-02.25 1
8.82m(1.4) 9.05m(1.3) 9.20m(1.4)
Women Shot Put
====================================================================================
Name Year School Finals H# Points
====================================================================================
1 Oawster, Erica SR Eau Claire 14.47m 47-05.75 2 10
FOUL 13.62m 14.00m 14.37m FOUL 14.47m
2 Digman, Skye FR La Crosse 13.76m 45-01.75 2 8
12.87m FOUL 13.31m 13.01m 13.10m 13.76m
3 Beuthin, Rachel JR Platteville 13.35m 43-09.75 2 6
FOUL 13.06m FOUL 13.35m FOUL FOUL
4 Hall, Brianna JR Platteville 12.95m 42-06.00 2 5
12.09m 12.04m 12.95m 12.69m 12.33m FOUL
5 Schyvinck, Brianna JR La Crosse 12.88m 42-03.25 2 4
11.80m 12.22m 12.02m 12.76m 12.77m 12.88m
6 Lueck, Kassandra JR Eau Claire 12.69m 41-07.75 2 3
12.28m 12.58m 11.97m 12.69m 12.42m FOUL
7 Wethal, Karen SR Stevens Point 12.37m 40-07.00 2 2
11.77m 12.37m FOUL 11.83m FOUL 12.05m
8 Brecka, Brilyn FR Stevens Point 12.18m 39-11.50 2 1
11.99m 12.18m 11.79m FOUL 11.42m FOUL
9 Ploor, Demi SO Stout 11.96m 39-03.00 2
11.59m 11.96m FOUL 11.36m 11.79m 11.65m
10 Bleymeyer, Murphy SO Platteville 11.79m 38-08.25 2
11.26m 11.79m FOUL
11 Watters, Kalyssa JR Eau Claire 11.49m 37-08.50 2
11.49m 11.28m 11.47m
12 Denton, Morgan SO Stout 11.30m 37-01.00 2
11.23m 11.30m FOUL
13 Hoepner, Larkin JR Stevens Point 11.16m 36-07.50 2
FOUL 11.16m FOUL
14 Fobbe, Catie FR Eau Claire 11.05m 36-03.00 2
FOUL 11.05m 10.98m
15 Neisius, Aspen JR Platteville 10.97m 36-00.00 2
10.97m FOUL FOUL
16 Blagsvedt, Nicole FR La Crosse 10.81m 35-05.75 2
FOUL 10.81m FOUL
17 Pladies, Stephanie SR Stout 10.54m 34-07.00 1
10.54m 9.28m 10.11m
18 Grubbs, Alex JR Stevens Point 10.29m 33-09.25 1
10.29m 9.68m 10.22m
19 Momont, Sylviann JR Stevens Point 10.26m 33-08.00 1
FOUL 9.82m 10.26m
20 Gullingsrud, Maren FR Viterbo 10.16m 33-04.00 1
10.15m 10.16m 9.72m
21 Lueck, Makenzie FR Stevens Point 10.04m 32-11.25 1
10.04m 9.99m 9.80m
22 Wienke, Paulina FR Platteville 10.02m 32-10.50 1
10.02m FOUL 9.53m
23 Wetter, Hailee FR Platteville 9.85m 32-03.75 1
9.85m 9.16m 8.53m
24 Kowald, Erica SO Viterbo 9.74m 31-11.50 1
9.74m 8.95m FOUL
25 Burt, Jessica SR Platteville 9.50m 31-02.00 1
9.35m 9.50m 9.28m
26 Bergschultz, Jackie SO Platteville 9.35m 30-08.25 1
8.98m 9.35m 8.95m
27 Taylor, Paige FR Platteville 9.35m 30-08.25 1
9.35m 8.58m FOUL
28 Simonis, Briana JR Stevens Point 9.26m 30-04.75 1
9.26m 8.84m FOUL
29 Pinnow, Madalyn FR Viterbo 9.16m 30-00.75 1
7.56m FOUL 9.16m
30 Francque, Lindsey SO Platteville 8.91m 29-02.75 2
8.91m FOUL FOUL
31 Murphy, Kaitlyn FR Stevens Point 8.88m 29-01.75 1
8.52m 8.88m 8.01m
32 Warren, Rebecca SO Viterbo 8.58m 28-01.75 1
FOUL 8.32m 8.58m
33 Strock, Kerry JR Viterbo 8.39m 27-06.50 1
8.28m 7.91m 8.39m
34 Rushing, Amay FR Stevens Point 8.22m 26-11.75 1
FOUL 8.22m 8.05m
Women Discus Throw
====================================================================================
Name Year School Finals H# Points
====================================================================================
1 Oawster, Erica SR Eau Claire 47.25m 155-00 3 10
43.97m 43.06m 42.72m 47.25m 45.82m 47.12m
2 Hoepner, Larkin JR Stevens Point 45.28m 148-07 3 8
40.34m 37.65m 45.28m FOUL 42.58m 42.38m
3 Wethal, Karen SR Stevens Point 42.85m 140-07 3 6
FOUL 39.70m 42.03m FOUL FOUL 42.85m
4 Digman, Skye FR La Crosse 41.55m 136-04 3 5
40.00m 39.87m 41.55m 39.48m 41.23m 38.77m
5 Nelson, Ally FR La Crosse 38.79m 127-03 3 4
31.67m 36.75m 34.48m 37.60m 38.79m FOUL
6 Bleymeyer, Murphy SO Platteville 38.60m 126-08 3 3
38.60m FOUL FOUL 36.40m 33.32m 36.57m
7 Hall, Brianna JR Platteville 37.19m 122-00 3 2
36.42m 37.19m 36.28m 36.95m 36.19m 36.81m
8 Boehlke, Mackenzie SO La Crosse 37.15m 121-10 3 1
35.45m 36.97m FOUL FOUL 34.50m 37.15m
9 Lueck, Kassandra JR Eau Claire 37.09m 121-08 3
33.57m 33.77m 36.18m 35.74m 35.10m 37.09m
10 Hicks, Gabby FR Eau Claire 35.97m 118-00 1
35.97m 34.42m FOUL
11 Brecka, Brilyn FR Stevens Point 35.75m 117-03 3
35.75m FOUL FOUL
12 Beuthin, Rachel JR Platteville 35.24m 115-07 2
35.24m FOUL 33.38m
13 Jostad, Kylee FR La Crosse 34.29m 112-06 2
33.33m 34.29m 32.22m
14 Sawtelle, Kami SO Stout 34.15m 112-00 3
34.15m FOUL 33.16m
15 Fobbe, Catie FR Eau Claire 33.95m 111-05 1
33.95m 31.70m FOUL
16 Johnsrud, Brianne SR Eau Claire 33.10m 108-07 2
FOUL FOUL 33.10m
17 Watters, Kalyssa JR Eau Claire 32.93m 108-00 3
FOUL 32.93m 31.73m
18 Neisius, Aspen JR Platteville 32.88m 107-10 2
32.88m 29.83m FOUL
19 Keeley, Jordan FR Saint Mary's 32.47m 106-06 1
32.47m 28.26m 30.87m
20 Blagsvedt, Nicole FR La Crosse 32.33m 106-01 2
29.50m 31.92m 32.33m
21 Lueck, Makenzie FR Stevens Point 32.33m 106-01 1
25.89m 29.78m 32.33m
22 Gullingsrud, Maren FR Viterbo 32.05m 105-02 2
32.05m 31.08m FOUL
23 St.Marie, Natalie JR St. Scholastica 31.55m 103-06 2
FOUL 31.55m FOUL
24 Auten, Anna SO La Crosse 31.16m 102-03 3
30.86m 30.60m 31.16m
25 Bergschultz, Jackie SO Platteville 31.12m 102-01 2
28.79m 30.02m 31.12m
26 Thoe, Katrina FR Winona State 31.03m 101-10 2
31.00m 31.03m 29.13m
27 Murphy, Kaitlyn FR Stevens Point 30.00m 98-05 2
FOUL 28.87m 30.00m
28 Wienke, Paulina FR Platteville 29.78m 97-08 1
27.84m 29.78m FOUL
29 Denton, Morgan SO Stout 29.42m 96-06 2
FOUL FOUL 29.42m
30 Francque, Lindsey SO Platteville 28.90m 94-10 2
24.77m FOUL 28.90m
31 Rushing, Amay FR Stevens Point 28.60m 93-10 1
25.96m 28.60m FOUL
32 Wilcox, Alyson SR Stout 28.39m 93-02 1
25.95m FOUL 28.39m
33 Winters, Lacey JR Stout 27.42m 89-11 1
25.38m 27.42m 26.21m
34 Strock, Kerry JR Viterbo 27.26m 89-05 1
27.23m 27.26m FOUL
35 Salverson, Kourtney FR La Crosse 26.23m 86-01 2
FOUL 26.23m FOUL
36 Warren, Rebecca SO Viterbo 25.76m 84-06 1
FOUL 25.76m FOUL
37 Wetter, Hailee FR Platteville 25.73m 84-05 1
FOUL FOUL 25.73m
38 Pinnow, Madalyn FR Viterbo 23.83m 78-02 1
23.15m 23.83m 21.73m
39 Burt, Jessica SR Platteville 23.14m 75-11 1
23.07m 22.72m 23.14m
40 Kleinschmidt, Jennifer SO Stout 22.96m 75-04 1
19.06m 22.96m FOUL
41 Kowald, Erica SO Viterbo 22.57m 74-00 1
FOUL 22.57m 21.68m
42 Taylor, Paige FR Platteville 18.73m 61-05 1
FOUL FOUL 18.73m
-- Solberg, Mikayla SO St. Scholastica FOUL 2
FOUL FOUL FOUL
Women Hammer Throw
====================================================================================
Name Year School Finals H# Points
====================================================================================
1 Hoepner, Larkin JR Stevens Point 51.41m 168-08 3 10
50.42m 50.33m 51.41m 49.37m 48.89m 49.93m
2 Gramer, Pamela SO La Crosse 50.33m 165-01 3 8
50.33m 44.64m 45.57m FOUL 46.98m 44.98m
3 Boehlke, Mackenzie SO La Crosse 48.04m 157-07 3 6
45.41m 47.11m 46.55m 46.76m 47.95m 48.04m
4 Schyvinck, Brianna JR La Crosse 47.51m 155-10 3 5
47.51m 44.93m FOUL FOUL FOUL FOUL
5 St.Marie, Natalie JR St. Scholastica 47.49m 155-10 3 4
43.19m 46.46m 44.85m 47.49m 45.91m 46.70m
6 Davitt, Kacey JR Winona State 47.41m 155-06 3 3
47.41m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
7 Digman, Skye FR La Crosse 47.16m 154-09 3 2
44.88m 44.90m 47.16m FOUL 45.41m 46.87m
8 Beuthin, Rachel JR Platteville 46.70m 153-02 3 1
42.04m 43.83m 46.14m 42.41m 45.91m 46.70m
9 Johnsrud, Brianne SR Eau Claire 45.72m 150-00 3
45.72m FOUL FOUL FOUL 45.47m FOUL
10 Denton, Morgan SO Stout 43.94m 144-02 3
43.94m FOUL FOUL
11 Watters, Kalyssa JR Eau Claire 42.99m 141-00 3
FOUL FOUL 42.99m
12 Lueck, Kassandra JR Eau Claire 42.30m 138-09 2
42.30m FOUL 40.53m
13 Sabourin, Amanda SO La Crosse 41.47m 136-01 2
41.47m 40.71m FOUL
14 Wethal, Karen SR Stevens Point 41.42m 135-11 3
FOUL FOUL 41.42m
15 Auten, Anna SO La Crosse 41.00m 134-06 2
FOUL FOUL 41.00m
16 Bleymeyer, Murphy SO Platteville 40.50m 132-10 2
40.50m 40.14m FOUL
17 Nelson, Ally FR La Crosse 39.26m 128-10 2
39.26m 35.30m 38.88m
18 Sawtelle, Kami SO Stout 37.85m 124-02 3
36.90m FOUL 37.85m
19 Hall, Brianna JR Platteville 37.33m 122-06 2
36.68m 37.33m 36.12m
20 Blagsvedt, Nicole FR La Crosse 36.09m 118-05 2
33.12m 36.09m FOUL
21 Solberg, Mikayla SO St. Scholastica 35.75m 117-03 2
35.75m FOUL FOUL
22 Burt, Jessica SR Platteville 35.61m 116-10 2
34.93m 35.61m 34.76m
23 Bergschultz, Jackie SO Platteville 34.84m 114-04 2
FOUL 34.84m 33.84m
24 Francque, Lindsey SO Platteville 33.91m 111-03 2
33.91m 31.03m 33.10m
25 Pinnow, Madalyn FR Viterbo 33.62m 110-04 1
33.62m 32.92m FOUL
26 Thoe, Katrina FR Winona State 33.53m 110-00 1
FOUL 33.53m 31.93m
27 Neisius, Aspen JR Platteville 33.29m 109-03 2
32.64m 33.29m FOUL
28 Winters, Lacey JR Stout 33.24m 109-01 1
FOUL FOUL 33.24m
29 Wienke, Paulina FR Platteville 31.99m 104-11 2
FOUL 31.99m FOUL
30 Salverson, Kourtney FR La Crosse 31.70m 104-00 1
FOUL 31.35m 31.70m
31 Brecka, Brilyn FR Stevens Point 29.81m 97-10 1
FOUL 29.81m FOUL
32 Strock, Kerry JR Viterbo 28.93m 94-11 2
FOUL 28.93m 24.56m
33 Kleinschmidt, Jennifer SO Stout 28.68m 94-01 1
FOUL FOUL 28.68m
34 Lueck, Makenzie FR Stevens Point 28.31m 92-10 1
28.31m 25.55m 24.91m
35 Rushing, Amay FR Stevens Point 28.23m 92-07 1
FOUL 28.23m FOUL
36 Wetter, Hailee FR Platteville 28.14m 92-04 1
25.57m 26.99m 28.14m
37 Kowald, Erica SO Viterbo 27.64m 90-08 1
27.64m 26.57m 26.87m
38 Taylor, Paige FR Platteville 26.16m 85-10 1
22.62m 25.21m 26.16m
39 Warren, Rebecca SO Viterbo 25.04m 82-02 1
FOUL 25.04m FOUL
40 Murphy, Kaitlyn FR Stevens Point 24.73m 81-02 1
23.84m 24.73m 24.48m
-- Fobbe, Catie FR Eau Claire FOUL 1
FOUL FOUL FOUL
-- Wilcox, Alyson SR Stout FOUL 3
FOUL FOUL FOUL
-- Gullingsrud, Maren FR Viterbo FOUL 1
FOUL FOUL FOUL
-- Keeley, Jordan FR Saint Mary's FOUL 1
FOUL FOUL FOUL
Women Javelin Throw
====================================================================================
Name Year School Finals H# Points
====================================================================================
1 Grubbs, Alex JR Stevens Point 41.86m 137-04 2 10
33.15m 35.17m 37.21m 41.86m 40.64m 39.72m
2 Bean, Caycee JR La Crosse 38.85m 127-05 2 8
37.75m 36.67m 35.58m 38.85m FOUL 33.87m
3 Juresh, Taylor JR Winona State 37.09m 121-08 2 6
FOUL 33.09m FOUL 33.14m FOUL 37.09m
4 Schreier, Betsy SR La Crosse 34.76m 114-00 2 5
FOUL 34.76m 32.24m 31.41m 27.50m FOUL
5 Malvitz, Ariel SO La Crosse 32.28m 105-11 2 4
30.75m 30.83m 31.65m 32.23m 28.07m 32.28m
6 Hall, Brianna JR Platteville 31.09m 102-00 2 3
31.09m 28.90m 30.36m FOUL FOUL 30.71m
7 Ploor, Demi SO Stout 30.12m 98-10 2 2
27.05m 28.13m 30.12m FOUL 28.59m FOUL
8 Kirtz, McKenzie JR La Crosse 29.99m 98-05 2 1
28.66m 26.01m 29.32m 29.99m FOUL 28.88m
9 Auten, Anna SO La Crosse 28.02m 91-11 2
FOUL FOUL 28.02m FOUL 27.36m 27.91m
10 Thomas, Kemmesha JR La Crosse 27.99m 91-10 1
27.99m 27.39m 25.91m
11 Simonis, Briana JR Stevens Point 27.87m 91-05 1
25.23m FOUL 27.87m
12 Nelson, Ally FR La Crosse 27.74m 91-00 1
24.27m FOUL 27.74m
13 Momont, Sylviann JR Stevens Point 26.68m 87-06 2
FOUL 26.68m FOUL
14 Shafer, Madi SR Platteville 24.99m 82-00 1
24.21m 24.99m FOUL
15 Conniff, Amber FR Viterbo 24.54m 80-06 1
FOUL 24.54m FOUL
16 Teske, Makala SR Viterbo 23.28m 76-04 1
22.09m FOUL 23.28m
17 Peterson, Emma FR Stevens Point 22.62m 74-02 1
22.62m 20.72m 21.65m
18 Jaecks, Alison FR Viterbo 21.93m 71-11 1
21.93m 20.46m 19.69m
19 Nelson, Mariah SR Stevens Point 21.89m 71-10 1
21.89m FOUL FOUL
20 Weisser, Lexi SO St. Scholastica 21.04m 69-00 1
18.34m 21.04m 20.18m
21 St.Marie, Natalie JR St. Scholastica 20.36m 66-09 1
FOUL 20.36m 19.51m
22 Geisenhof, Melissa SO St. Scholastica 19.79m 64-11 1
19.79m FOUL 18.18m
23 Kovacevich, Brianna FR Viterbo 16.77m 55-00 1
16.77m 14.17m FOUL
24 Hicks, Gabby FR Eau Claire 16.42m 53-10 1
FOUL 12.90m 16.42m
-- Ganrude, Kaitlyn SR La Crosse FOUL 2
FOUL FOUL FOUL
Men 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Johnson, Michael SR Augustana 10.66Q 1.5 2
2 Lichttenegger, Kyle JR Saint Mary's 10.74Q 1.0 1 10.736
3 Wojt, Calden JR Stevens Point 10.89Q 1.2 3
4 Holden, Seth SO La Crosse 10.74q 1.5 2 10.736
5 Hoesley, Jim JR La Crosse 10.92q 1.0 1
6 Lembke, Adam SO Eau Claire 11.04q 1.5 2
7 DeBruin, Troy SO La Crosse 11.05q 1.2 3 11.041
8 Skifstad, Arik FR Eau Claire 11.05q 1.2 3 11.044
9 Savage, Maurice JR Viterbo 11.05q 1.2 3 11.048
10 Shelp, Joel FR La Crosse 11.06q 1.0 1
11 Heilman, Brent SO Stout 11.09 1.2 3
12 Steinberg, Mackenson SO Stout 11.12 1.5 2
13 Sadowski, Samuel JR La Crosse 11.17 1.5 2
14 Patterson, Noah SO Augustana 11.19 1.0 1
15 Jepsen, Lee JR Stevens Point 11.21 1.2 3
16 Kotarak, Justin FR La Crosse 11.25 1.5 2
17 Boone, Matthew SO Saint Mary's 11.28 1.2 3
18 Groven, Kyle JR Eau Claire 11.29 1.0 1
19 Willison, Rob SR La Crosse 11.31 1.5 2
20 Steward, Desmond SR Saint Mary's 11.35 1.0 1 11.342
21 Swanson, Ryan JR Platteville 11.35 1.5 2 11.347
22 Siaw, Whitaker JR Augustana 11.50 1.0 1
23 Lumsden, Malcom FR St. Scholastica 11.52 1.5 2 11.513
24 Bjornstal, Ryan SR Stout 11.52 1.5 2 11.519
Men 100 Meter Dash Qualifier
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 Meyer, Collin SO La Crosse 10.97Q 1.5 4
2 Shelp, Joel FR La Crosse 11.05Q 0.8 2
3 Frei, Zach SO Platteville 11.17Q 1.2 1
4 Groven, Kyle JR Eau Claire 11.26Q 1.2 3
5 Skifstad, Arik FR Eau Claire 11.08Q 0.8 2
6 Jepsen, Lee JR Stevens Point 11.21Q 1.5 4
7 Grulkowski, Alex SO Stout 11.27Q 1.2 3
8 Siaw, Whitaker JR Augustana 11.51Q 1.2 1
9 Sadowski, Samuel JR La Crosse 11.20q 0.8 2
10 Desorcy, Joshua JR La Crosse 11.24q 1.5 4 11.235
11 Steinberg, Mackenson SO Stout 11.24q 1.5 4 11.238
12 Kotarak, Justin FR La Crosse 11.28q 1.2 3
13 Burcham, Alec SR Platteville 11.30q 1.2 3
14 Boone, Matthew SO Saint Mary's 11.35q 1.2 3
15 Bjornstal, Ryan SR Stout 11.39q 0.8 2
16 Teunas, Jacob JR La Crosse 11.48 0.8 2 11.472
17 Haffelder, Andrew FR Stevens Point 11.48 0.8 2 11.474
18 Petron, Michael FR St. Scholastica 11.49 1.5 4
19 Lauritzen, David FR Eau Claire 11.52 0.8 2
20 Cappadora, Dominick SO Stevens Point 11.53 1.2 1
21 Enstrom, Logan SR Augustana 11.56 0.8 2
22 Buechner, Kyle SR Platteville 11.58 1.2 1
23 Fasen, Ray FR Stout 11.60 1.5 4
24 Lee, Lucas SR Stevens Point 11.66 1.2 3 11.653
25 Chard, Jack FR Eau Claire 11.66 1.5 4 11.656
26 Skroch, Nathan FR Stout 11.68 1.5 4
27 Bendorf, Riley JR Platteville 11.73 1.5 4
28 Vang, Bobby FR Stout 11.76 0.8 2
29 Allemann, Andrew SR Saint Mary's 11.80 1.2 3
30 Nichols, Matt FR La Crosse 11.82 1.2 1
31 Halloran, Will FR St. Scholastica 11.87 1.2 1
32 Blatz, Donovan SO St. Scholastica 11.89 1.5 4
33 Biolo, Drake FR Stout 11.96 0.8 2
34 Cerar, Frank SR St. Scholastica 12.03 1.2 3
35 Nguyen, Long FR Augustana 13.30 1.2 1
36 Pischke, Andrew SO La Crosse 14.88 1.2 1
Men 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Holden, Seth SO La Crosse 10.70 1.0 10
2 Lichttenegger, Kyle JR Saint Mary's 10.94 1.0 8
3 Lembke, Adam SO Eau Claire 10.95 1.0 6
4 Hoesley, Jim JR La Crosse 10.97 1.0 5
5 DeBruin, Troy SO La Crosse 11.08 1.0 4
6 Savage, Maurice JR Viterbo 11.15 1.0 3
7 Shelp, Joel FR La Crosse 11.22 1.0 2
Preliminaries
1 Johnson, Michael SR Augustana
3 Wojt, Calden JR Stevens Point
8 Skifstad, Arik FR Eau Claire
11 Heilman, Brent SO Stout
12 Steinberg, Mackenson SO Stout
13 Sadowski, Samuel JR La Crosse
14 Patterson, Noah SO Augustana
15 Jepsen, Lee JR Stevens Point
16 Kotarak, Justin FR La Crosse
17 Boone, Matthew SO Saint Mary's
18 Groven, Kyle JR Eau Claire
19 Willison, Rob SR La Crosse
20 Steward, Desmond SR Saint Mary's
21 Swanson, Ryan JR Platteville
22 Siaw, Whitaker JR Augustana
23 Lumsden, Malcom FR St. Scholastica
24 Bjornstal, Ryan SR Stout
Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
Finals
1 Wojt, Calden JR Stevens Point 21.47 2.7 1 10
2 Holden, Seth SO La Crosse 21.82 2.7 1 8
3 Hoesley, Jim JR La Crosse 21.96 2.7 1 6
4 DeBruin, Troy SO La Crosse 22.18 2.7 1 5
5 Lembke, Adam SO Eau Claire 22.30 2.5 2 4
6 Kotarak, Justin FR La Crosse 22.53 3.4 3 3
7 Anderson, Noah SO Saint Mary's 22.61 2.5 2 2
8 Downing, Jacob FR Platteville 22.69 4.7 4 1
9 Boone, Matthew SO Saint Mary's 22.80 3.4 3
10 Patterson, Noah SO Augustana 22.81 2.7 1
11 Savage, Maurice JR Viterbo 22.83 3.4 3
12 Steinberg, Mackenson SO Stout 22.85 2.5 2
13 Shelp, Joel FR La Crosse 22.92 2.5 2
14 Carroll, Lucas SO Stout 22.93 3.4 3
15 Enstrom, Logan SR Augustana 22.95 4.7 4
16 Bjornstal, Ryan SR Stout 23.01 2.5 2
17 Jolliffe, Vince JR Stevens Point 23.03 2.5 2
18 Willison, Rob SR La Crosse 23.04 2.7 1
19 Swanson, Ryan JR Platteville 23.12 2.5 2
20 Young, Vaunghtre SO Viterbo 23.17 3.4 3
21 Skroch, Nathan FR Stout 23.31 4.7 4
22 Siaw, Whitaker JR Augustana 23.49 3.4 3
23 Petron, Michael FR St. Scholastica 23.53 4.7 4
24 Widmer, Teddy FR St. Scholastica 23.56 2.4 5
25 Haffelder, Andrew FR Stevens Point 23.57 3.4 3
26 Murman, Dillon SO La Crosse 23.62 4.7 4 23.612
27 Lee, Lucas SR Stevens Point 23.62 3.4 3 23.620
28 Cappadora, Dominick SO Stevens Point 23.64 4.7 4
29 Thayer, Alex SR Platteville 23.71 3.4 3
30 Allemann, Andrew SR Saint Mary's 23.74 4.7 4
31 Harren, Cody SO Platteville 24.14 4.7 4
32 Spitzmueller, Will FR Viterbo 24.80 2.4 5
33 Huffington, Finigan FR St. Scholastica 24.87 4.7 4
34 Biolo, Drake FR Stout 25.31 2.4 5
35 Nguyen, Long FR Augustana 27.32 2.4 5
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Burcham, Alec SR Platteville 48.60 1 10
2 Lohrenz, Cody SO Stout 48.81 1 8
3 Torgerson, Evan SO Stevens Point 48.82 1 6
4 Desorcy, Joshua JR La Crosse 48.91 1 5
5 Munn, KJ JR Eau Claire 48.92 1 4
6 Sullivan, Jake SO La Crosse 49.20 2 3
7 Henk, Hunter JR Eau Claire 49.32 1 2
8 Rapp, Paul JR Platteville 49.57 1 1
9 Welch, Sam JR Stevens Point 49.82 1
10 Cieslak, Matt SO Stevens Point 49.90 1 49.893
11 Jesse, Jayden SO Stevens Point 49.90 2 49.895
12 Huntley, John FR Platteville 50.26 3
13 Buechner, Kyle SR Platteville 50.39 2
14 Frei, Zach SO Platteville 50.96 2
15 Rothery, Ian FR Augustana 51.19 2
16 Chard, Jack FR Eau Claire 51.28 2
17 Young, Vaunghtre SO Viterbo 51.41 2
18 Bendorf, Riley JR Platteville 51.42 2
19 Urke, Davy FR Platteville 51.53 3
20 Lijewski, Jordan SO Eau Claire 51.92 1
21 Martinsen, Joe FR Stevens Point 52.04 3
22 Kohler, Bradley SO Augustana 52.41 4
23 Newell, Thomas FR Eau Claire 52.51 3
24 Kapler, Drake SO Eau Claire 52.64 3
25 Widmer, Teddy FR St. Scholastica 52.79 3
26 Nichols, Matt FR La Crosse 52.99 5
27 Wilkerson, Nick SO Stout 53.40 3
28 Hess, John FR Stout 53.59 4
29 Klein, Anthony SO Stevens Point 53.99 3
30 Hoaby, Jack SO Stout 54.74 4
31 Rice, Jacob SO Platteville 54.86 5
32 Miller, Austin FR Platteville 54.98 4
33 Plenge, Seth JR Stout 56.02 4
34 Spitzmueller, Will FR Viterbo 57.16 4
35 Avanthsa, Urvaksh JR Augustana 57.29 4
-- Huffington, Finigan FR St. Scholastica FS 4
Men 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 LaBracke, Nico JR Stevens Point 1:56.29 1 10
56.715 (56.715) 1:56.289 (59.574)
2 Klein, Henry SO La Crosse 1:56.31 1 8
58.033 (58.033) 1:56.309 (58.277)
3 Lawson, Nick JR Stevens Point 1:56.79 1 6
57.260 (57.260) 1:56.784 (59.525)
4 Steger, Ryan SO St. Scholastica 1:57.04 1 5
57.662 (57.662) 1:57.035 (59.374)
5 Wouters, Sam JR Stout 1:57.85 1 4
57.414 (57.414) 1:57.844 (1:00.430)
6 Wollenberg, Travis SR Stevens Point 1:57.87 1 3
57.017 (57.017) 1:57.862 (1:00.845)
7 Brown, Anthoney JR Augustana 1:59.67 2 2
59.010 (59.010) 1:59.664 (1:00.654)
8 Ambrose, Nathan SR Augustana 1:59.69 1 1
57.760 (57.760) 1:59.687 (1:01.927)
9 Wittmershaus, Alex SO Platteville 2:00.94 2
58.458 (58.458) 2:00.931 (1:02.474)
10 Stultz, Lincoln FR Eau Claire 2:00.97 2
58.719 (58.719) 2:00.969 (1:02.251)
11 Verlinden, Justin JR Augustana 2:02.77 2
59.359 (59.359) 2:02.770 (1:03.411)
12 Hoglund, Nathan SO Saint Mary's 2:05.62 2
1:01.353 (1:01.353) 2:05.617 (1:04.264)
13 Krebsbach, Sam SO Stevens Point 2:06.61 2
59.210 (59.210) 2:06.604 (1:07.394)
14 Pichardo, Jorge SR Viterbo 2:09.69 2
1:02.079 (1:02.079) 2:09.689 (1:07.610)
15 Harland, Jacob FR Platteville 2:10.03 2
1:01.154 (1:01.154) 2:10.027 (1:08.873)
16 Mainellis, Jackson SO Augustana 2:16.24 2
1:05.643 (1:05.643) 2:16.235 (1:10.593)
17 Hansen, Andy FR Viterbo 2:32.02 2
1:09.065 (1:09.065) 2:32.017 (1:22.952)
-- Harvey, Nick JR Augustana DNF 1
57.707 (57.707)
Men 1500 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lueck, Kyler JR Eau Claire 3:48.97 1 10
47.872 (47.872) 1:51.007 (1:03.135) 2:52.625 (1:01.618)
3:48.969 (56.344)
2 Lee, Zach SR Platteville 3:50.94 1 8
47.613 (47.613) 1:50.771 (1:03.158) 2:52.479 (1:01.709)
3:50.940 (58.461)
3 Treacy, Patrick SR Eau Claire 3:52.08 1 6
47.395 (47.395) 1:50.612 (1:03.217) 2:52.652 (1:02.041)
3:52.073 (59.422)
4 Wallenkamp, Nolan SR Platteville 3:53.61 1 5
48.859 (48.859) 1:52.703 (1:03.844) 2:54.016 (1:01.314)
3:53.604 (59.588)
5 Maegaard, Mitchell SR La Crosse 3:55.49 1 4
48.415 (48.415) 1:52.227 (1:03.812) 2:55.305 (1:03.079)
3:55.490 (1:00.185)
6 Egbert, Alex SR Stevens Point 3:55.74 1 3
47.975 (47.975) 1:51.234 (1:03.260) 2:53.342 (1:02.109)
3:55.735 (1:02.393)
7 Hinz, Sam SR La Crosse 4:00.40 1 2
48.151 (48.151) 1:51.572 (1:03.422) 2:55.108 (1:03.536)
4:00.398 (1:05.290)
8 Teets, Josh SO Augustana 4:00.90 2 1
45.398 (45.398) 1:50.226 (1:04.829) 2:56.119 (1:05.893)
4:00.897 (1:04.778)
9 Dolan, Connor SO Eau Claire 4:01.60 2
48.699 (48.699) 1:54.926 (1:06.228) 2:59.107 (1:04.182)
4:01.591 (1:02.485)
10 Van Grinsven, Joseph SR Stout 4:02.19 2
48.344 (48.344) 1:54.580 (1:06.237) 2:58.929 (1:04.350)
4:02.185 (1:03.257)
11 Winn, Alex JR Eau Claire 4:02.50 2
48.189 (48.189) 1:54.269 (1:06.080) 2:59.661 (1:05.392)
4:02.500 (1:02.840)
12 Hansford, Brian JR La Crosse 4:02.88 1
48.597 (48.597) 1:52.451 (1:03.854) 2:56.960 (1:04.509)
4:02.879 (1:05.920)
13 Lueck, Dylan JR Eau Claire 4:02.91 2
48.662 (48.662) 1:55.139 (1:06.478) 2:59.357 (1:04.218)
4:02.905 (1:03.549)
14 Gilles, Andrew SR Stout 4:03.38 2
47.246 (47.246) 1:53.850 (1:06.605) 3:00.802 (1:06.952)
4:03.376 (1:02.575)
15 Reiter, Travis SO La Crosse 4:03.75 2
49.260 (49.260) 1:55.426 (1:06.166) 3:00.339 (1:04.914)
4:03.743 (1:03.404)
16 Wilson, Bailey JR Eau Claire 4:03.81 2
49.031 (49.031) 1:55.685 (1:06.654) 3:01.316 (1:05.631)
4:03.808 (1:02.493)
17 Stelmasek, Matt JR Stevens Point 4:03.87 1
48.177 (48.177) 1:51.997 (1:03.821) 2:57.890 (1:05.893)
4:03.863 (1:05.973)
18 Houghton, Jake SR Stout 4:04.00 2
48.534 (48.534) 1:54.532 (1:05.999) 2:58.201 (1:03.669)
4:03.994 (1:05.794)
19 Herbrand, Kyle SR Platteville 4:04.43 3
47.208 (47.208) 1:52.369 (1:05.162) 2:58.581 (1:06.213)
4:04.423 (1:05.842)
20 Friedman, Michael JR Stout 4:05.01 2
48.070 (48.070) 1:53.476 (1:05.406) 2:59.148 (1:05.673)
4:05.008 (1:05.860)
21 Couser, Chad JR Eau Claire 4:07.00 2
47.650 (47.650) 1:54.128 (1:06.479) 3:00.028 (1:05.901)
4:06.991 (1:06.963)
22 Mathews, Brian SO Stout 4:07.28 3
48.064 (48.064) 1:53.874 (1:05.810) 3:02.907 (1:09.034)
4:07.273 (1:04.367)
23 Omtvedt, Brady SR Winona State 4:07.76 2
48.558 (48.558) 1:55.942 (1:07.384) 3:02.167 (1:06.226)
4:07.758 (1:05.591)
24 Schaefer, Josh JR Stevens Point 4:08.04 2
48.826 (48.826) 1:56.125 (1:07.299) 3:02.699 (1:06.575)
4:08.036 (1:05.337)
25 Boedigheimer, Isaac SO St. Scholastica 4:08.32 2
47.867 (47.867) 1:54.697 (1:06.831) 3:00.571 (1:05.875)
4:08.320 (1:07.749)
26 Tanko, Tyler JR Stevens Point 4:08.39 2
49.067 (49.067) 1:56.574 (1:07.508) 3:04.273 (1:07.699)
4:08.386 (1:04.113)
27 Ressler, Daniel SR Stout 4:09.61 2
48.882 (48.882) 1:55.745 (1:06.864) 3:02.250 (1:06.505)
4:09.609 (1:07.360)
28 Ullrich, Will SO Eau Claire 4:10.10 3
48.677 (48.677) 1:56.363 (1:07.686) 3:04.040 (1:07.678)
4:10.096 (1:06.057)
29 Quiring, Clay SO Eau Claire 4:10.82 3
49.300 (49.300) 1:57.649 (1:08.350) 3:05.458 (1:07.810)
4:10.811 (1:05.354)
30 Yengo, Zach FR Eau Claire 4:11.52 3
48.955 (48.955) 1:56.677 (1:07.722) 3:04.819 (1:08.142)
4:11.518 (1:06.700)
31 Borash, Ben JR Saint Mary's 4:11.62 3
49.424 (49.424) 1:58.804 (1:09.380) 3:07.161 (1:08.357)
4:11.620 (1:04.460)
32 Verlinden, Justin JR Augustana 4:11.81 3
49.469 (49.469) 1:58.016 (1:08.547) 3:06.954 (1:08.939)
4:11.810 (1:04.857)
33 Clements, Jackson SO Eau Claire 4:12.46 4
48.849 (48.849) 1:55.478 (1:06.630) 3:05.539 (1:10.061)
4:12.456 (1:06.918)
34 Tomich, Tyler SO Eau Claire 4:12.53 3
48.575 (48.575) 1:57.397 (1:08.823) 3:06.973 (1:09.576)
4:12.522 (1:05.549)
35 Percival, Alex SO Eau Claire 4:12.61 3
49.699 (49.699) 1:59.099 (1:09.401) 3:08.000 (1:08.902)
4:12.601 (1:04.601)
36 Piket, Riley FR Eau Claire 4:12.88 3
48.248 (48.248) 1:55.914 (1:07.666) 3:05.307 (1:09.393)
4:12.871 (1:07.564)
37 Bartz, Jace FR Eau Claire 4:13.26 3
48.869 (48.869) 1:57.456 (1:08.588) 3:06.665 (1:09.209)
4:13.260 (1:06.596)
38 Stevensen, Ross SR Winona State 4:13.37 3
49.518 (49.518) 1:58.019 (1:08.502) 3:07.338 (1:09.319)
4:13.365 (1:06.028)
39 Turba, Kyle SR Winona State 4:13.46 2
48.401 (48.401) 1:56.701 (1:08.301) 3:06.153 (1:09.453)
4:13.457 (1:07.305)
40 Warning, Micah SR Winona State 4:13.67 4
49.774 (49.774) 1:58.584 (1:08.810) 3:07.915 (1:09.331)
4:13.666 (1:05.751)
41 Redepenning, Harrison SO Eau Claire 4:14.27 4
49.635 (49.635) 1:57.708 (1:08.074) 3:08.374 (1:10.666)
4:14.269 (1:05.896)
42 Lancour, Matt SR Stout 4:14.43 3
49.620 (49.620) 1:58.430 (1:08.810) 3:07.471 (1:09.041)
4:14.427 (1:06.957)
43 Henrikson, Tate SO Augustana 4:14.57 4
51.284 (51.284) 2:00.641 (1:09.357) 3:09.310 (1:08.670)
4:14.564 (1:05.254)
44 Popp, Mitchell FR Stout 4:16.20 4
50.650 (50.650) 1:58.997 (1:08.347) 3:08.957 (1:09.961)
4:16.197 (1:07.240)
45 Denman, Connor SO La Crosse 4:16.30 5
51.983 (51.983) 2:03.239 (1:11.256) 3:13.236 (1:09.998)
4:16.298 (1:03.062)
46 Baker, Jarod SO Platteville 4:16.84 4
50.702 (50.702) 1:59.673 (1:08.971) 3:09.869 (1:10.196)
4:16.839 (1:06.971)
47 Schoenfield, Carl FR Augustana 4:16.88 4 4:16.876
50.068 (50.068) 1:59.285 (1:09.217) 3:08.153 (1:08.869)
4:16.876 (1:08.723)
48 Hughes, Henry FR Stout 4:16.88 3 4:16.880
48.389 (48.389) 1:56.984 (1:08.595) 3:07.551 (1:10.567)
4:16.880 (1:09.330)
49 Johnson, Dylan FR Winona State 4:16.93 5
51.829 (51.829) 2:00.801 (1:08.973) 3:12.020 (1:11.219)
4:16.930 (1:04.911)
50 Olsem, Isaiah SO Saint Mary's 4:17.19 4
49.365 (49.365) 1:54.825 (1:05.460) 3:04.860 (1:10.036)
4:17.190 (1:12.330)
51 Malikowski, Jordan SO Saint Mary's 4:17.35 4
51.274 (51.274) 1:59.321 (1:08.048) 3:08.300 (1:08.979)
4:17.345 (1:09.045)
52 Moris, Tanner SO Saint Mary's 4:17.52 4
50.106 (50.106) 1:59.415 (1:09.309) 3:09.164 (1:09.749)
4:17.518 (1:08.355)
53 Williams, Rob SR Augustana 4:19.03 3
49.118 (49.118) 1:58.680 (1:09.563) 3:09.203 (1:10.523)
4:19.028 (1:09.825)
54 Alanis, Marco SO Augustana 4:20.22 4
50.248 (50.248) 1:59.512 (1:09.265) 3:10.233 (1:10.721)
4:20.212 (1:09.980)
55 McMonagle, Adam FR Eau Claire 4:20.51 4 4:20.503
50.508 (50.508) 2:00.101 (1:09.594) 3:13.400 (1:13.299)
4:20.503 (1:07.104)
56 Claas, Ben SO Platteville 4:20.51 4 4:20.508
50.974 (50.974) 2:00.781 (1:09.807) 3:10.698 (1:09.917)
4:20.508 (1:09.811)
57 Munson, Grant SO Platteville 4:21.01 4
51.009 (51.009) 1:59.117 (1:08.108) 3:08.421 (1:09.305)
4:21.007 (1:12.586)
58 Doucette, Braxton FR Eau Claire 4:21.26 3
49.828 (49.828) 1:59.482 (1:09.655) 3:11.539 (1:12.058)
4:21.257 (1:09.718)
59 Benson, Braden FR Eau Claire 4:21.81 2
49.084 (49.084) 1:56.355 (1:07.271) 3:06.574 (1:10.219)
4:21.809 (1:15.236)
60 Thorson, Josh JR Augustana 4:23.09 5
50.600 (50.600) 2:01.794 (1:11.194) 3:12.604 (1:10.811)
4:23.087 (1:10.483)
61 Contreras, Matthew JR Augustana 4:23.45 5
51.084 (51.084) 2:02.629 (1:11.545) 3:15.575 (1:12.947)
4:23.447 (1:07.872)
62 Books, Brandon JR Winona State 4:24.10 5
51.202 (51.202) 2:01.802 (1:10.600) 3:12.309 (1:10.507)
4:24.100 (1:11.792)
63 Hay, Lars JR Platteville 4:24.46 5
51.502 (51.502) 2:03.599 (1:12.098) 3:15.909 (1:12.310)
4:24.457 (1:08.549)
64 Holt, Jarod FR Eau Claire 4:25.00 3
49.314 (49.314) 1:59.141 (1:09.827) 3:11.810 (1:12.670)
4:24.993 (1:13.183)
65 Pichardo, Jorge SR Viterbo 4:25.53 4
50.812 (50.812) 2:00.534 (1:09.723) 3:12.369 (1:11.836)
4:25.529 (1:13.161)
66 Johnson, Brady FR Augustana 4:26.07 4
50.342 (50.342) 2:00.209 (1:09.867) 3:13.429 (1:13.221)
4:26.067 (1:12.639)
67 Mainellis, Jackson SO Augustana 4:26.18 5
51.387 (51.387) 2:03.214 (1:11.828) 3:17.388 (1:14.174)
4:26.173 (1:08.786)
68 Ryan, Matthew FR Stout 4:26.35 4
49.862 (49.862) 1:59.856 (1:09.995) 3:13.744 (1:13.889)
4:26.344 (1:12.600)
69 Meaden, Jonathon SO Saint Mary's 4:27.30 4
50.495 (50.495) 2:00.289 (1:09.794) 3:13.186 (1:12.898)
4:27.293 (1:14.107)
70 Sanchez, Jacob SO Augustana 4:27.52 5
51.689 (51.689) 2:03.841 (1:12.152) 3:17.439 (1:13.599)
4:27.516 (1:10.078)
71 Hein, Nick SO Platteville 4:27.92 5
51.820 (51.820) 2:03.880 (1:12.061) 3:16.758 (1:12.879)
4:27.920 (1:11.162)
72 Taylor, Wyatt SR Winona State 4:31.20 4
50.178 (50.178) 1:58.792 (1:08.614) 3:11.513 (1:12.722)
4:31.193 (1:19.681)
73 Tschida, Jacob FR Saint Mary's 4:32.12 5
4:32.116 (4:32.116)
74 Pearson, Cam SO St. Scholastica 4:32.61 5
52.918 (52.918) 2:06.202 (1:13.284) 3:20.894 (1:14.693)
4:32.609 (1:11.715)
75 Taylor, Nathan SO Platteville 4:32.67 4
52.120 (52.120) 2:03.001 (1:10.882) 3:20.121 (1:17.120)
4:32.661 (1:12.541)
76 Roedel, Mitchell SO Augustana 4:33.71 5
51.745 (51.745) 2:04.185 (1:12.441) 3:18.548 (1:14.363)
4:33.710 (1:15.162)
77 Sorenson, Ryan FR Augustana 4:33.92 5
50.841 (50.841) 2:04.335 (1:13.494) 3:20.810 (1:16.476)
4:33.911 (1:13.101)
78 Braun, Ehren JR Augustana 4:42.41 5
50.998 (50.998) 2:03.113 (1:12.115) 3:21.596 (1:18.483)
4:42.401 (1:20.806)
79 Siira, Adam SR Winona State 4:46.57 5
52.306 (52.306) 2:04.823 (1:12.518) 3:22.280 (1:17.457)
4:46.564 (1:24.285)
80 Carroll, Kristian SR Augustana 4:55.16 5
52.163 (52.163) 2:08.916 (1:16.753) 3:32.350 (1:23.434)
4:55.152 (1:22.802)
81 Hansen, Andy FR Viterbo 5:24.98 5
54.692 (54.692) 2:20.824 (1:26.132) 3:56.475 (1:35.651)
5:24.976 (1:28.501)
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jarpey, Josh Winona State 15:45.68 10
39.196 (39.196) 1:52.513 (1:13.318) 3:05.085 (1:12.572)
4:17.835 (1:12.751) 5:31.820 (1:13.985) 6:46.860 (1:15.040)
8:03.036 (1:16.177) 9:19.779 (1:16.743) 10:36.657 (1:16.879)
11:54.301 (1:17.645) 13:12.632 (1:18.331) 14:30.230 (1:17.599)
15:45.672 (1:15.442)
2 Warning, Isaiah Winona State 16:13.69 8
40.432 (40.432) 1:55.183 (1:14.751) 3:09.914 (1:14.731)
4:26.667 (1:16.754) 5:42.678 (1:16.011) 6:59.948 (1:17.271)
8:17.610 (1:17.663) 9:35.815 (1:18.205) 10:55.894 (1:20.080)
12:16.666 (1:20.772) 13:37.718 (1:21.053) 14:57.564 (1:19.846)
16:13.685 (1:16.122)
3 Skwira, Abraham SR Stevens Point 16:50.52 6
39.754 (39.754) 1:53.470 (1:13.717) 3:07.930 (1:14.460)
4:25.091 (1:17.161) 5:43.434 (1:18.343) 7:03.171 (1:19.738)
8:24.372 (1:21.201) 9:47.423 (1:23.052) 11:10.875 (1:23.452)
12:35.465 (1:24.591) 14:02.077 (1:26.612) 15:28.847 (1:26.770)
16:50.517 (1:21.671)
4 Nelson, Silas JR Stevens Point 16:56.71 5
40.737 (40.737) 1:58.330 (1:17.593) 3:17.815 (1:19.486)
4:38.371 (1:20.557) 5:58.765 (1:20.394) 7:19.131 (1:20.367)
8:40.469 (1:21.339) 10:02.566 (1:22.097) 11:26.322 (1:23.757)
12:50.110 (1:23.788) 14:12.887 (1:22.778) 15:36.721 (1:23.834)
16:56.707 (1:19.986)
5 Webber, Evan FR Augustana 17:05.57 4
40.479 (40.479) 1:58.528 (1:18.049) 3:18.098 (1:19.571)
4:39.071 (1:20.973) 6:00.485 (1:21.415) 7:21.679 (1:21.194)
8:44.583 (1:22.904) 10:09.280 (1:24.697) 11:32.683 (1:23.404)
12:58.894 (1:26.211) 14:23.394 (1:24.501) 15:49.440 (1:26.046)
17:05.561 (1:16.122)
6 Oemig, Jared FR Stevens Point 17:08.59 3
39.606 (39.606) 1:57.152 (1:17.546) 3:16.570 (1:19.419)
4:38.831 (1:22.261) 6:00.152 (1:21.321) 7:22.492 (1:22.341)
8:45.144 (1:22.653) 10:09.773 (1:24.629) 11:34.084 (1:24.311)
12:59.144 (1:25.061) 14:22.339 (1:23.196) 15:48.103 (1:25.764)
17:08.584 (1:20.482)
7 Cohorst, Cole Winona State 17:22.94 2
39.952 (39.952) 1:53.726 (1:13.774) 3:08.188 (1:14.463)
4:24.794 (1:16.606) 5:43.216 (1:18.423) 7:03.426 (1:20.210)
8:25.979 (1:22.553) 9:51.255 (1:25.277) 11:18.499 (1:27.244)
12:47.431 (1:28.933) 14:18.457 (1:31.026) 15:51.693 (1:33.236)
17:22.931 (1:31.239)
8 Northey, Tyler FR Saint Mary's 18:50.06 1
40.971 (40.971) 1:58.826 (1:17.856) 3:18.494 (1:19.668)
4:40.945 (1:22.451) 6:07.870 (1:26.926) 7:38.662 (1:30.793)
9:11.794 (1:33.133) 10:46.643 (1:34.849) 12:23.576 (1:36.933)
14:00.658 (1:37.083) 15:38.292 (1:37.635) 17:15.062 (1:36.770)
18:50.057 (1:34.996)
Men 110 Meter Hurdles
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Gifford, Charlie JR Platteville 15.05Q 2.1 1
2 Hokanson, Matt JR Platteville 15.16Q 0.5 2
3 Schrang, Jared SO Stevens Point 15.25Q 1.5 3
4 Murman, Dillon SO La Crosse 15.46q 1.5 3
5 Rongstad, Parker JR Stout 15.53q 0.5 2
6 Stugelmeyer, Cole FR Platteville 15.69q 2.1 1
7 Onomakpome, Omena FR Stevens Point 15.81q 0.5 2
8 Sommers, Clayton SR Augustana 16.06q 2.1 1
9 Rielly, Grady FR Platteville 16.12q 0.5 2 16.115
10 DeBonis, Jacob SR Platteville 16.12q 1.5 3 16.117
11 Bouchard, Tyler SR Eau Claire 16.20 1.5 3
12 Schommer, Brett JR Platteville 16.60 0.5 2
13 Smith, Dom SO La Crosse 16.75 1.5 3
14 Knoeck, Dustin FR Stevens Point 16.77 0.5 2
15 Beamer, Christian SO Saint Mary's 16.88 2.1 1
16 Phetteplace, Tyler FR Eau Claire 17.02 2.1 1
17 Lorenz, Jed SO Eau Claire 17.03 0.5 2 17.026
18 Lee, Jeremy SR Stevens Point 17.03 1.5 3 17.028
19 Deegan, Brady FR Eau Claire 17.44 0.5 2
20 Lacey, Josh FR Stout 17.47 1.5 3
21 Brown, Jack FR Eau Claire 18.39 1.5 3
22 Bornstien, Daniel SO Augustana 18.43 1.5 3
23 Miller, Matthew SR Stevens Point 18.68 1.5 3
24 Avanthsa, Urvaksh JR Augustana 18.91 0.5 2
25 Olson, Walker SR Stout 19.27 2.1 1
-- Komro, Sean SO Platteville DNF 2.1 1
Men 110 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Gifford, Charlie JR Platteville 14.58 0.3 10
2 Hokanson, Matt JR Platteville 14.85 0.3 8
3 Schrang, Jared SO Stevens Point 15.11 0.3 6
4 Rongstad, Parker JR Stout 15.45 0.3 5
5 Onomakpome, Omena FR Stevens Point 15.55 0.3 4
6 Murman, Dillon SO La Crosse 15.67 0.3 3
7 Sommers, Clayton SR Augustana 15.70 0.3 2
8 DeBonis, Jacob SR Platteville 15.77 0.3 1
9 Rielly, Grady FR Platteville 16.10 0.3
10 Stugelmeyer, Cole FR Platteville 16.19 0.3
Preliminaries
11 Bouchard, Tyler SR Eau Claire
12 Schommer, Brett JR Platteville
13 Smith, Dom SO La Crosse
14 Knoeck, Dustin FR Stevens Point
15 Beamer, Christian SO Saint Mary's
16 Phetteplace, Tyler FR Eau Claire
17 Lorenz, Jed SO Eau Claire
18 Lee, Jeremy SR Stevens Point
19 Deegan, Brady FR Eau Claire
20 Lacey, Josh FR Stout
21 Brown, Jack FR Eau Claire
22 Bornstien, Daniel SO Augustana
23 Miller, Matthew SR Stevens Point
24 Avanthsa, Urvaksh JR Augustana
25 Olson, Walker SR Stout
-- Komro, Sean SO Platteville
Men 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Sommers, Clayton SR Augustana 53.55 1 10
2 Hokanson, Matt JR Platteville 54.35 1 8
3 Handrick, Charlie SO La Crosse 54.69 1 6
4 Anderson, Judd FR Augustana 56.29 1 5
5 Komro, Sean SO Platteville 56.94 1 4
6 DeBonis, Jacob SR Platteville 58.07 1 3
7 Deegan, Brady FR Eau Claire 58.59 3 2
8 Brownell, Quinn SO Stevens Point 58.73 1 1
9 Rielly, Grady FR Platteville 58.77 2
10 Gore, Cole JR Platteville 59.30 1
11 Harren, Cody SO Platteville 1:00.03 2
12 Thayer, Alex SR Platteville 1:00.08 2
13 Phetteplace, Tyler FR Eau Claire 1:00.84 3
14 Theisen, Skyler FR La Crosse 1:03.07 1
15 Bornstien, Daniel SO Augustana 1:03.45 2
16 Knoeck, Dustin FR Stevens Point 1:03.81 3
17 Guimond, Joe SO St. Scholastica 1:03.93 2
18 Plenge, Seth JR Stout 1:05.91 2
Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wilkerson, Brandon SR Augustana 9:23.49 10
39.815 (39.815) 1:57.429 (1:17.615) 3:14.436 (1:17.007)
4:27.819 (1:13.383) 5:42.702 (1:14.884) 6:57.637 (1:14.936)
8:11.293 (1:13.656) 9:23.490 (1:12.198)
2 Foss, Easton JR St. Scholastica 9:26.83 8
40.244 (40.244) 1:57.461 (1:17.218) 3:14.972 (1:17.511)
4:28.498 (1:13.527) 5:44.263 (1:15.765) 6:59.901 (1:15.638)
8:15.138 (1:15.238) 9:26.823 (1:11.685)
3 Pahnke, Chris SO La Crosse 9:40.17 6
39.040 (39.040) 1:57.259 (1:18.219) 3:14.816 (1:17.558)
4:28.299 (1:13.483) 5:44.586 (1:16.288) 7:03.041 (1:18.455)
8:23.775 (1:20.735) 9:40.166 (1:16.391)
4 Klokow, Zach SR Platteville 9:43.33 5
39.250 (39.250) 1:57.006 (1:17.757) 3:14.658 (1:17.652)
4:28.462 (1:13.805) 5:45.017 (1:16.555) 7:04.627 (1:19.611)
8:26.095 (1:21.468) 9:43.326 (1:17.232)
5 Treinen, Axel SO Stevens Point 9:45.60 4
38.627 (38.627) 1:56.953 (1:18.326) 3:16.007 (1:19.055)
4:34.603 (1:18.596) 5:53.606 (1:19.004) 7:12.850 (1:19.244)
8:32.337 (1:19.488) 9:45.595 (1:13.259)
6 Christensen, Joshua SO La Crosse 9:46.05 3
39.663 (39.663) 1:57.917 (1:18.255) 3:16.765 (1:18.849)
4:34.956 (1:18.191) 5:53.050 (1:18.095) 7:11.242 (1:18.193)
8:29.423 (1:18.181) 9:46.045 (1:16.622)
7 Lutz, Robert JR Stevens Point 9:49.99 2
38.753 (38.753) 1:57.131 (1:18.379) 3:16.465 (1:19.334)
4:34.895 (1:18.430) 5:54.444 (1:19.550) 7:13.946 (1:19.502)
8:34.114 (1:20.169) 9:49.983 (1:15.870)
8 Hilliard, Bret SO Stevens Point 9:50.97 1
39.367 (39.367) 1:57.362 (1:17.996) 3:16.098 (1:18.736)
4:34.559 (1:18.462) 5:53.960 (1:19.401) 7:14.205 (1:20.246)
8:35.248 (1:21.043) 9:50.964 (1:15.716)
9 Zielinski, Karsten FR Augustana 9:56.18
40.776 (40.776) 1:58.065 (1:17.289) 3:17.326 (1:19.262)
4:35.852 (1:18.526) 5:55.588 (1:19.737) 7:16.015 (1:20.427)
8:37.439 (1:21.425) 9:56.171 (1:18.732)
10 Barger, Peter FR La Crosse 10:02.46
40.559 (40.559) 1:58.771 (1:18.213) 3:17.805 (1:19.034)
4:36.454 (1:18.649) 5:57.723 (1:21.270) 7:20.988 (1:23.266)
8:44.246 (1:23.258) 10:02.454 (1:18.209)
11 Howerton, Christian FR Stevens Point 10:16.43
40.031 (40.031) 1:58.423 (1:18.393) 3:18.725 (1:20.302)
4:40.246 (1:21.522) 6:03.880 (1:23.634) 7:28.370 (1:24.490)
8:53.515 (1:25.146) 10:16.428 (1:22.913)
12 King, Paul FR Platteville 10:50.26
41.198 (41.198) 2:01.890 (1:20.693) 3:26.447 (1:24.557)
4:52.406 (1:25.959) 6:23.633 (1:31.228) 7:55.190 (1:31.558)
9:24.417 (1:29.227) 10:50.257 (1:25.841)
13 Ostrowski, Zach FR Stevens Point 11:00.27
41.105 (41.105) 2:03.784 (1:22.679) 3:28.816 (1:25.033)
4:57.319 (1:28.503) 6:28.008 (1:30.690) 8:01.121 (1:33.113)
9:32.835 (1:31.715) 11:00.265 (1:27.431)
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Wis.-Stevens Point 'A' 42.20 10
1) Jepsen, Lee JR 2) Kohn, Tom JR
3) Jolliffe, Vince JR 4) Wojt, Calden JR
2 Augustana (Ill.) 'A' 42.85 8
1) Johnson, Michael SR 2) Kohler, Bradley SO
3) Enstrom, Logan SR 4) Patterson, Noah SO
3 Wis.-Platteville 'A' 43.40 6
1) Cherry, Ryan FR 2) Downing, Jacob FR
3) Huntley, John FR 4) Urke, Davy FR
4 Saint Mary's (Minn.) 'A' 43.61 5
1) Lichttenegger, Kyle JR 2) Anderson, Noah SO
3) Boone, Matthew SO 4) Steward, Desmond SR
5 Wis.-Stout 'A' 44.35 4
1) Biolo, Drake FR 2) Steinberg, Mackenson SO
3) Skroch, Nathan FR 4) Heilman, Brent SO
Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Augustana (Ill.) 'A' 3:24.05 1 10
1) Sommers, Clayton SR 2) Kohler, Bradley SO
3) Teets, Josh SO 4) Rothery, Ian FR
2 Wis.-La Crosse 'A' 3:25.08 1 8
1) Klein, Henry SO 2) Denman, Connor SO
3) Sullivan, Jake SO 4) Desorcy, Joshua JR
3 Wis.-Stout 'A' 3:25.47 1 6
1) Carroll, Lucas SO 2) Bjornstal, Ryan SR
3) Lohrenz, Cody SO 4) Hess, John FR
4 Wis.-Stevens Point 'A' 3:25.97 1 5
1) Egbert, Alex SR 2) LaBracke, Nico JR
3) Lawson, Nick JR 4) Richards, Bryce JR
5 Wis.-Stout 'B' 3:29.95 1
1) Rongstad, Parker JR 2) Grulkowski, Alex SO
3) Houghton, Jake SR 4) Wouters, Sam JR
6 Wis.-Eau Claire 'A' 3:31.51 1 4
1) Lacey, Jordan SO 2) Lorenz, Jed SO
3) Chadwick, Casey FR 4) Bouchard, Tyler SR
7 St. Scholastica 'A' 3:34.98 2 3
1) Cerar, Frank SR 2) Steger, Ryan SO
3) Huffington, Finigan FR 4) Widmer, Teddy FR
8 Augustana (Ill.) 'B' 3:36.14 1
1) Gille, Michael FR 2) Harvey, Nick JR
3) Thornton, Ryan SO 4) Ambrose, Nathan SR
9 Winona State 'A' 3:43.10 2 2
1) Books, Brandon JR 2) Omtvedt, Brady SR
3) Warning, Micah SR 4) Taylor, Wyatt SR
10 Winona State 'B' 3:44.42 2
1) Johnson, Dylan FR 2) Turba, Kyle SR
3) Stevensen, Ross SR 4) Siira, Adam SR
11 Wis.-Stout 'C' 3:48.39 1
1) Hoaby, Jack SO 2) Wilkerson, Nick SO
3) Keller, Dillon JR 4) Skroch, Nathan FR
Men High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Steiner, Noah JR Platteville 2.03m 6-08.00 10
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.06
P P P P P P P O XO XO XXX
2 Thornton, Ryan SO Augustana 1.98m 6-06.00 8
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03
P P P P P P P P O XXX
3 Beamer, Christian SO Saint Mary's 1.88m 6-02.00 6
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93
P P P P O XXO XO XXX
4 Bierman, Bryce FR Platteville 1.88m 6-02.00 5
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93
P P P P O O XXO XXX
5 Schroedl, Abrahm SO Eau Claire 1.88m 6-02.00 4
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93
P P P P O XXO XXO XXX
6 Colbert, Tyree FR Augustana 1.83m 6-00.00 3
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88
P P P P XXO O XXX
7 Wilson, Michael FR Stout 1.78m 5-10.00 2
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83
P P P XO O XXX
8 Haynes, Matt SO La Crosse 1.78m 5-10.00 0.33
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83
P P P P XO XXX
8 Chadwick, Casey FR Eau Claire 1.78m 5-10.00 0.33
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83
P P P O XO XXX
8 Lee, Jeremy SR Stevens Point 1.78m 5-10.00 0.33
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83
P P P P XO XXX
11 Lorenz, Jed SO Eau Claire 1.78m 5-10.00
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83
P P O O XXO XXX
12 Lacey, Jordan SO Eau Claire 1.73m 5-08.00
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78
P P P XO XXX
12 Cerar, Frank SR St. Scholastica 1.73m 5-08.00
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78
P P P XO XXX
12 Miller, Austin FR Platteville 1.73m 5-08.00
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78
P O O XO XXX
15 Miller, Matthew SR Stevens Point 1.73m 5-08.00
1.58 1.63 1.68 1.73 1.78
P P P XXO XXX
-- Passer, Carson FR St. Scholastica NH
1.58 1.63 1.68 1.73
P P P XXX
-- Rice, Jacob SO Platteville NH
1.58
XXX
Men Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Freyholtz, Josh SR Stout 4.60m 15-01.00 10
4.00 4.15 4.30 4.45 4.60 4.75 4.90
P P P P O P XXX
2 Kemper, David SR Saint Mary's 4.60m 15-01.00 8
4.00 4.15 4.30 4.45 4.60 4.75
P P P XO O XXX
3 Schuster, Kaleb FR La Crosse 4.45m 14-07.25 6
4.00 4.15 4.30 4.45 4.60
P P XO O XXX
4 Lock, Isaac SO La Crosse 4.45m 14-07.25 5
4.00 4.15 4.30 4.45 4.60
P P XO XO XXX
5 Knoche, Tommy FR La Crosse 4.45m 14-07.25 4
4.00 4.15 4.30 4.45 4.60
P O XXO XO XXX
6 Stoneworth, Keagen JR La Crosse 4.45m 14-07.25 3
4.00 4.15 4.30 4.45 4.60
P XO XO XXO XXX
7 Crompton, Patrick SR Augustana 4.30m 14-01.25 1.50
4.00 4.15 4.30 4.45
P O O XXX
7 Jochman, Alex JR Stevens Point 4.30m 14-01.25 1.50
4.00 4.15 4.30 4.45
P O O XXX
9 Tomazevic, Jacob FR Stout 4.30m 14-01.25
4.00 4.15 4.30 4.45
O XO O XXX
9 Vanderheyden, Mark SR Augustana 4.30m 14-01.25
4.00 4.15 4.30 4.45
P XO O XXX
11 Vogt, Greg SR Platteville 4.15m 13-07.25
4.00 4.15 4.30
P O XXX
11 Smith, Dom SO La Crosse 4.15m 13-07.25
4.00 4.15 4.30
P O XXX
13 Monroe, Jordan SO Platteville 4.15m 13-07.25
4.00 4.15 4.30
O XO XXX
13 Reedy, Noah SO Eau Claire 4.15m 13-07.25
4.00 4.15 4.30
P XO XXX
15 Beattie, Colin FR Stevens Point 4.15m 13-07.25
4.00 4.15 4.30
XXO XXO XXX
16 Brown, Jack FR Eau Claire 4.00m 13-01.50
4.00 4.15
O XXX
17 Varani, Alec JR Stout 4.00m 13-01.50
4.00 4.15
XO XXX
18 Gerndt, Nathen FR Stout 4.00m 13-01.50
4.00 4.15
XXO XXX
-- Kolar, Jack JR Stout NH
4.00 4.15
P XXX
-- Zastrow, Noah SO Stout NH
4.00 4.15 4.30 4.45 4.60
P P P P XXX
-- Cousineau, Braden JR Eau Claire NH
4.00 4.15
P XXX
-- Baus, Kyle JR Augustana NH
4.00
XXX
-- Marley, Jack FR Eau Claire NH
4.00
XXX
-- Husnick, Jeremy SO Stevens Point NH
4.00
XXX
-- Stack, Matthew FR Saint Mary's NH
4.00
XXX
Men Long Jump
=========================================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
=========================================================================================
1 Sadowski, Samuel JR La Crosse 7.11m 2.8 23-04.00 2 10
6.96m(1.8) FOUL PASS 7.11m(2.8) 7.09m(1.9) 6.92m(2.8)
2 Freyholtz, Josh SR Stout 6.89m 2.5 22-07.25 2 8
6.28m(1.3) 6.64m(3.0) 6.43m(1.5) FOUL FOUL 6.89m(2.5)
3 Teunas, Jacob JR La Crosse 6.88m 2.0 22-07.00 2 6
6.79m(1.6) 6.85m(3.2) PASS 5.72m(1.8) 6.88m(2.0) 6.71m(2.2)
4 Steward, Desmond SR Saint Mary's 6.65m 1.1 21-10.00 2 5
FOUL 6.65m(1.1) FOUL 6.59m(1.5) PASS FOUL
5 Sorenson, Cameron SO La Crosse 6.64m 2.9 21-09.50 2 4
6.64m(2.9) PASS PASS PASS PASS PASS
6 Boulanger, Josh FR Augustana 6.61m 1.9 21-08.25 2 3
FOUL 6.50m(1.3) 6.61m(1.9) FOUL PASS PASS
7 Zastrow, Noah SO Stout 6.45m 0.6 21-02.00 2 2
6.19m(1.0) 6.13m(1.1) 6.45m(0.6) 6.42m(3.7) 5.57m(2.4) 6.38m(2.0)
8 Schutt, Alex SR Eau Claire 6.20m 2.1 20-04.25 2 1
5.95m(2.6) 6.03m(1.4) 6.20m(2.1) 6.19m(1.3) PASS PASS
9 Pasquesi, Anthony FR Saint Mary's 6.16m 2.4 20-02.50 2
6.16m(2.4) FOUL 5.76m(0.2) 5.99m(2.3) FOUL PASS
10 Vang, Bobby FR Stout 6.16m 1.4 20-02.50 2
FOUL FOUL 6.16m(1.4)
11 Keleher, Brandon JR Augustana 6.12m 1.6 20-01.00 1
5.67m(1.6) 6.12m(1.6) FOUL
12 Olson, Walker SR Stout 6.09m 3.1 19-11.75 1
6.09m(3.1) FOUL 5.81m(0.7)
13 Carlson, Nick FR St. Scholastica 6.07m 1.9 19-11.00 1
FOUL FOUL 6.07m(1.9)
14 Stanioch, Drew JR Platteville 6.05m 1.4 19-10.25 1
5.92m(1.1) 5.95m(1.9) 6.05m(1.4)
15 Cerar, Frank SR St. Scholastica 6.02m 1.3 19-09.00 1
5.82m(0.8) FOUL 6.02m(1.3)
16 MacDonald, Jack FR Augustana 6.02m 0.5 19-09.00 2
FOUL 6.02m(0.5) FOUL
17 McGrath, Josh FR La Crosse 5.94m 2.0 19-06.00 1
5.94m(2.0) 5.87m(3.6) 4.62m(1.4)
18 Avanthsa, Urvaksh JR Augustana 5.82m 1.0 19-01.25 1
5.59m(3.2) 5.54m(2.1) 5.82m(1.0)
19 Blatz, Donovan SO St. Scholastica 5.77m 0.2 18-11.25 2
5.42m(1.1) 5.54m(1.3) 5.77m(0.2)
20 Gabel, Kyle FR Stout 5.77m 1.7 18-11.25 1
5.77m(1.7) 5.39m(2.3) FOUL
21 Lee, Isaac JR Stout 5.76m 1.1 18-10.75 1
FOUL 5.76m(1.1) FOUL
22 Nesja, Daniel FR Stout 5.74m 2.0 18-10.00 1
5.74m(2.0) FOUL 5.64m(1.9)
23 Couch, Peyton SO Augustana 5.66m 2.3 18-07.00 1
FOUL 5.66m(2.3) 5.51m(1.6)
24 Chadwick, Casey FR Eau Claire 5.52m 2.3 18-01.50 1
FOUL 5.34m(3.3) 5.52m(2.3)
25 Lacey, Josh FR Stout 5.16m 2.7 16-11.25 1
FOUL 5.16m(2.7) 5.03m(0.8)
26 Passer, Carson FR St. Scholastica 4.96m 2.5 16-03.25 1
FOUL 4.96m(2.5) 4.74m(1.0)
Men Triple Jump
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Lui, TJ JR Eau Claire 13.81m 3.6 45-03.75 10
13.33m(1.1) 13.78m(1.3) 13.28m(+0.0) 13.19m(0.2) 13.81m(3.6) FOUL
2 Kohn, Tom JR Stevens Point 13.31m 1.9 43-08.00 8
13.31m(1.9) 12.85m(+0.0) FOUL 13.21m(0.3) PASS PASS
3 Nesja, Daniel FR Stout 13.08m 1.7 42-11.00 6
12.51m(1.8) 12.65m(1.4) FOUL PASS 12.69m(2.8) 13.08m(1.7)
4 Lee, Isaac JR Stout 13.07m 1.2 42-10.75 5
FOUL 12.77m(1.6) FOUL 12.42m(+0.0) FOUL 13.07m(1.2)
5 Lauritzen, David FR Eau Claire 13.05m 1.3 42-09.75 4
FOUL 11.91m(0.8) 13.05m(1.3) 12.44m(+0.0) 12.28m(2.9) 12.32m(1.7)
6 Spaeth, Brian SR Platteville 12.80m 1.8 42-00.00 3
12.70m(1.8) 12.80m(1.8) 12.70m(+0.0) 12.62m(1.5) 12.73m(2.4) 12.71m(1.0)
7 Carlson, Nick FR St. Scholastica 12.48m 3.8 40-11.50 2
11.88m(0.1) 12.39m(1.8) 12.13m(1.7) 12.48m(3.8) FOUL
8 MacDonald, Jack FR Augustana 12.33m 0.6 40-05.50 1
12.33m(0.6) FOUL FOUL PASS PASS PASS
9 Keleher, Brandon JR Augustana 12.32m 1.6 40-05.00
12.32m(1.6) FOUL FOUL PASS PASS PASS
10 Gabel, Kyle FR Stout 12.15m 0.5 39-10.50
11.98m(0.8) FOUL 12.15m(0.5)
11 White, Damani FR Platteville 12.12m 1.5 39-09.25
FOUL 12.12m(1.5) 11.24m(+0.0)
12 Marlin, Dean JR Saint Mary's 12.01m 1.5 39-05.00
FOUL 11.97m(+0.0) 12.01m(1.5)
13 Vang, Bobby FR Stout 11.44m 1.1 37-06.50
FOUL 11.44m(1.1) 11.43m(0.2)
-- Boulanger, Josh FR Augustana FOUL
FOUL PASS PASS
Men Shot Put
====================================================================================
Name Year School Finals H# Points
====================================================================================
1 Kornack, David SR Eau Claire 18.08m 59-04.00 3 10
FOUL 18.08m FOUL FOUL FOUL FOUL
2 Benzinger, Alec SO Stout 15.26m 50-00.75 3 8
15.26m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Ruechel, Kevin SO Stout 15.11m 49-07.00 3 6
15.11m 14.26m FOUL FOUL 14.72m 14.73m
4 Mathis, Josh JR Augustana 14.95m 49-00.75 3 5
14.65m FOUL 14.92m 14.30m 14.22m 14.95m
5 Eastlick, Cole JR Platteville 14.92m 48-11.50 3 4
14.92m FOUL FOUL FOUL FOUL 14.66m
6 Adams, Caleb JR Stout 14.88m 48-10.00 3 3
14.88m 14.60m 14.46m FOUL 14.33m FOUL
7 Cormican, Sean SO Platteville 14.65m 48-00.75 3 2
12.98m 12.87m 14.65m FOUL 13.61m 14.34m
8 Rheinschmidt, Caleb SR Stevens Point 14.64m 48-00.50 3 1
13.84m 14.64m 13.93m FOUL FOUL FOUL
9 Johnson, Max FR Stout 14.14m 46-04.75 2
13.23m 13.83m 14.14m 13.79m 13.83m FOUL
10 Pulvermacher, Kyle JR La Crosse 13.79m 45-03.00 3
FOUL 13.79m FOUL
10 Anderson, Chris JR Eau Claire 13.79m 45-03.00 3
13.79m FOUL FOUL
12 Veverka, Ben FR Platteville 13.56m 44-06.00 2
13.56m 12.55m FOUL
13 Orr, Blake SO Stevens Point 13.42m 44-00.50 3
FOUL FOUL 13.42m
14 Blanton, Evan FR Stevens Point 13.40m 43-11.75 2
13.40m FOUL FOUL
15 Walechka, Alexander JR Platteville 13.30m 43-07.75 2
FOUL 13.30m FOUL
16 Rahman, Tanner JR La Crosse 13.26m 43-06.00 2
13.26m FOUL FOUL
17 Lampman, Michael SO La Crosse 12.98m 42-07.00 2
12.68m 12.98m FOUL
18 Soltwisch, Sam JR Stevens Point 12.74m 41-09.75 2
12.74m FOUL FOUL
19 Oster, Ty SO Platteville 12.56m 41-02.50 2
FOUL FOUL 12.56m
20 Bacon, Tyler SO Platteville 12.35m 40-06.25 2
12.35m FOUL FOUL
21 Currie, Jack FR Augustana 12.26m 40-02.75 2
FOUL 12.01m 12.26m
22 Morzinski, Christian SR La Crosse 12.22m 40-01.25 2
FOUL 12.22m FOUL
23 Homan, Jacob JR Saint Mary's 12.20m 40-00.50 1
12.20m 11.37m 11.58m
24 Johnsrud, Lance SO Eau Claire 11.97m 39-03.25 1
11.80m FOUL 11.97m
25 Boberg, Damian FR Viterbo 11.65m 38-02.75 1
11.05m FOUL 11.65m
26 Bonasera, Jake SO St. Scholastica 11.28m 37-00.25 1
10.69m 11.28m 10.97m
27 Millard, Derek FR Stout 11.00m 36-01.25 1
FOUL 10.75m 11.00m
28 Lacey, Jordan SO Eau Claire 10.92m 35-10.00 1
10.85m 10.92m FOUL
29 Lee, Jeremy SR Stevens Point 10.55m 34-07.50 1
10.55m FOUL 10.33m
30 Rice, Jacob SO Platteville 10.42m 34-02.25 1
9.15m 10.42m 10.38m
31 Miller, Matthew SR Stevens Point 10.28m 33-08.75 1
10.28m 9.89m 10.24m
32 Kopp, Austin SO Stevens Point 10.24m 33-07.25 1
10.24m 10.15m FOUL
33 Lee, Jesse FR St. Scholastica 9.62m 31-06.75 1
8.61m 9.33m 9.62m
34 Miller, Dawson FR St. Scholastica 8.00m 26-03.00 1
7.58m 8.00m FOUL
35 Miller, Austin FR Platteville 7.36m 24-01.75 1
FOUL FOUL 7.36m
-- Jensen, Thomas JR Eau Claire FOUL 3
FOUL FOUL FOUL
-- Wilson, Brenon FR Augustana FOUL 2
FOUL FOUL FOUL
-- Amy, Tyler JR Saint Mary's FOUL 2
FOUL FOUL FOUL
-- Skubal, John SR Eau Claire FOUL 3
FOUL FOUL FOUL
-- Garski, Logan JR Stevens Point FOUL 3
FOUL FOUL FOUL
-- Skluzacek, Hunter FR St. Scholastica FOUL 1
FOUL FOUL FOUL
Men Discus Throw
====================================================================================
Name Year School Finals H# Points
====================================================================================
1 Ruechel, Kevin SO Stout 49.16m 161-03 3 10
40.93m 43.04m 48.94m 49.16m FOUL FOUL
2 Mathis, Josh JR Augustana 47.70m 156-06 3 8
46.29m 47.70m 44.11m 43.39m 44.57m FOUL
3 Pulvermacher, Kyle JR La Crosse 46.94m 154-00 3 6
42.92m 44.19m 41.30m 40.03m 46.94m 44.26m
4 Orr, Blake SO Stevens Point 46.40m 152-03 3 5
42.83m 45.49m FOUL 46.40m FOUL FOUL
5 Skubal, John SR Eau Claire 45.66m 149-10 3 4
43.77m 43.30m 43.24m FOUL 45.66m 43.51m
6 Veverka, Ben FR Platteville 45.40m 148-11 1 3
FOUL 30.14m 45.40m
7 Benzinger, Alec SO Stout 44.46m 145-10 3 2
35.99m 41.63m 44.46m FOUL FOUL 41.55m
8 Rheinschmidt, Caleb SR Stevens Point 43.91m 144-01 2 1
43.91m 40.34m 41.81m 39.30m 42.16m FOUL
9 Eastlick, Cole JR Platteville 43.76m 143-07 3
43.36m 41.19m FOUL 43.76m FOUL FOUL
10 Kornack, David SR Eau Claire 42.94m 140-10 3
FOUL FOUL 42.94m
11 Rahman, Tanner JR La Crosse 41.44m 135-11 3
41.44m FOUL 39.60m
12 Walechka, Alexander JR Platteville 41.04m 134-08 3
38.86m 38.96m 41.04m FOUL 37.94m FOUL
13 Adams, Caleb JR Stout 40.73m 133-07 3
40.73m 36.99m 39.81m
14 Morzinski, Christian SR La Crosse 40.57m 133-01 3
40.57m 36.39m 39.37m
15 Poncelet, Alex JR Stevens Point 40.22m 131-11 2
40.22m 39.86m 39.01m
16 Cormican, Sean SO Platteville 40.14m 131-08 2
40.14m 37.80m FOUL
17 Jones, Aaryn JR Viterbo 39.99m 131-02 2
39.99m FOUL 38.35m
18 Drews, Branden SO Platteville 39.40m 129-03 3
39.40m FOUL 38.08m
19 Cooper, Dylan JR Eau Claire 38.91m 127-08 2
38.47m FOUL 38.91m
20 Garski, Logan JR Stevens Point 38.47m 126-02 2
FOUL 32.87m 38.47m
21 Anderson, Chris JR Eau Claire 38.43m 126-01 2
37.35m FOUL 38.43m
22 Bugella, Jacob SO Stout 38.10m 125-00 2
36.47m 31.83m 38.10m
23 Cerar, Frank SR St. Scholastica 37.90m 124-04 2
32.56m 26.57m 37.90m
24 Black, Joe JR Eau Claire 36.11m 118-06 2
35.70m 35.95m 36.11m
25 Lee, Jeremy SR Stevens Point 35.85m 117-07 1
33.97m 26.79m 35.85m
26 Soltwisch, Sam JR Stevens Point 35.68m 117-01 2
35.25m 33.61m 35.68m
27 Blanton, Evan FR Stevens Point 35.36m 116-00 2
31.58m FOUL 35.36m
28 Lacey, Jordan SO Eau Claire 34.80m 114-02 1
31.53m 34.80m FOUL
29 Schroedl, Abrahm SO Eau Claire 34.40m 112-10 1
34.40m 29.47m FOUL
30 Amy, Tyler JR Saint Mary's 34.30m 112-06 2
34.30m FOUL FOUL
31 Jensen, Thomas JR Eau Claire 33.46m 109-09 2
33.46m FOUL FOUL
32 Walechka, Connor FR Stout 33.45m 109-09 1
31.79m 32.98m 33.45m
33 Bacon, Tyler SO Platteville 32.86m 107-10 1
30.85m 31.56m 32.86m
34 Boberg, Damian FR Viterbo 32.09m 105-03 2
32.09m FOUL FOUL
35 Bonasera, Jake SO St. Scholastica 31.79m 104-03 1
30.64m 30.79m 31.79m
36 Smith, Dom SO La Crosse 31.24m 102-06 1
29.60m 26.68m 31.24m
37 Millard, Derek FR Stout 30.93m 101-06 1
30.19m FOUL 30.93m
38 Siefers, Lucas SO St. Scholastica 29.97m 98-04 2
29.47m 29.66m 29.97m
39 Johnson, Max FR Stout 29.78m 97-08 1
FOUL FOUL 29.78m
40 Miller, Matthew SR Stevens Point 29.62m 97-02 1
27.96m 28.10m 29.62m
41 Bakalars, Frankie FR Saint Mary's 29.27m 96-00 1
FOUL FOUL 29.27m
42 Bathje, Cole FR Augustana 29.15m 95-08 1
29.15m 23.55m 27.64m
43 Skluzacek, Hunter FR St. Scholastica 29.09m 95-05 1
24.68m 25.72m 29.09m
44 Kopp, Austin SO Stevens Point 27.58m 90-06 1
27.58m FOUL 26.81m
45 Popowski, Quinn SO St. Scholastica 24.70m 81-00 1
FOUL FOUL 24.70m
46 Miller, Dawson FR St. Scholastica 23.89m 78-04 1
23.89m FOUL 20.87m
-- Lampman, Michael SO La Crosse FOUL 3
FOUL FOUL FOUL
-- Oster, Ty SO Platteville FOUL 3
FOUL FOUL FOUL
-- Johnsrud, Lance SO Eau Claire FOUL 2
FOUL FOUL FOUL
-- Jarrett, Andrew JR La Crosse FOUL 3
FOUL FOUL FOUL
Men Hammer Throw
====================================================================================
Name Year School Finals H# Points
====================================================================================
1 Wheeler, Cody SR Augustana 61.37m 201-04 3 10
60.92m FOUL FOUL 58.90m 59.07m 61.37m
2 Donkin, Justin JR La Crosse 57.87m 189-10 3 8
57.87m FOUL FOUL FOUL 56.12m 57.01m
3 Morzinski, Christian SR La Crosse 57.58m 188-11 3 6
54.14m 55.72m 56.00m 57.58m 56.39m 56.75m
4 Poncelet, Alex JR Stevens Point 50.90m 167-00 2 5
46.36m 50.90m FOUL
5 Rheinschmidt, Caleb SR Stevens Point 50.45m 165-06 3 4
48.74m 48.90m FOUL 50.45m 49.10m FOUL
6 Garski, Logan JR Stevens Point 49.63m 162-10 3 3
FOUL 49.63m 47.24m FOUL 48.15m 48.95m
7 Yaroch, Isaiah JR Stevens Point 49.24m 161-06 3 2
47.31m 49.24m FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Eastlick, Cole JR Platteville 48.87m 160-04 3 1
45.67m 48.87m 45.48m 47.93m FOUL 47.12m
9 Orr, Blake SO Stevens Point 48.72m 159-10 3
48.72m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
10 Benzinger, Alec SO Stout 47.47m 155-09 3
FOUL 47.47m 45.56m
11 Adams, Caleb JR Stout 46.56m 152-09 2
46.56m FOUL FOUL
12 Bugella, Jacob SO Stout 45.48m 149-02 2
FOUL 45.48m FOUL
13 Pulvermacher, Kyle JR La Crosse 44.57m 146-03 3
42.23m 44.57m FOUL
14 Cormican, Sean SO Platteville 44.25m 145-02 2
37.90m 44.25m FOUL
15 Jensen, Thomas JR Eau Claire 43.68m 143-04 2
43.68m FOUL FOUL
16 Oster, Ty SO Platteville 43.53m 142-10 2
FOUL 43.53m 41.21m
17 Soltwisch, Sam JR Stevens Point 43.45m 142-07 3
43.45m FOUL 41.60m
18 Walechka, Alexander JR Platteville 42.33m 138-10 2
39.05m 42.33m 40.16m
19 Wilson, Brenon FR Augustana 41.69m 136-09 2
41.69m FOUL FOUL
20 Drews, Branden SO Platteville 40.34m 132-04 2
40.34m FOUL FOUL
21 Lampman, Michael SO La Crosse 38.76m 127-02 2
34.99m 38.76m FOUL
22 Veverka, Ben FR Platteville 38.53m 126-05 2
38.53m 36.86m FOUL
23 Johnson, Max FR Stout 37.25m 122-02 1
33.00m 36.60m 37.25m
24 Kopp, Austin SO Stevens Point 36.84m 120-10 1
29.11m 34.86m 36.84m
25 Bakalars, Frankie FR Saint Mary's 36.75m 120-07 1
35.43m 35.56m 36.75m
26 Siefers, Lucas SO St. Scholastica 36.63m 120-02 1
35.86m 36.63m FOUL
27 Boberg, Damian FR Viterbo 36.49m 119-09 1
36.49m FOUL FOUL
28 Homan, Jacob JR Saint Mary's 36.33m 119-02 1
31.29m 36.33m 35.34m
29 Bacon, Tyler SO Platteville 35.69m 117-01 1
FOUL 35.69m 33.11m
30 Bonasera, Jake SO St. Scholastica 35.60m 116-09 2
32.49m 35.31m 35.60m
31 Anderson, Chris JR Eau Claire 34.05m 111-08 1
30.70m 34.05m FOUL
32 Blanton, Evan FR Stevens Point 33.40m 109-07 1
32.07m 33.40m FOUL
33 Bathje, Cole FR Augustana 30.21m 99-01 1
FOUL FOUL 30.21m
34 Walechka, Connor FR Stout 26.52m 87-00 1
FOUL 26.52m FOUL
35 Lee, Jesse FR St. Scholastica 22.92m 75-02 1
FOUL 22.92m FOUL
36 Popowski, Quinn SO St. Scholastica 22.44m 73-07 1
22.44m PASS FOUL
-- Jones, Aaryn JR Viterbo FOUL 2
FOUL FOUL FOUL
-- Rahman, Tanner JR La Crosse FOUL 2
FOUL FOUL FOUL
-- Skluzacek, Hunter FR St. Scholastica FOUL 1
FOUL FOUL FOUL
-- Johnsrud, Lance SO Eau Claire FOUL 1
FOUL FOUL FOUL
Men Javelin Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ganson, Ryan JR Augustana 58.65m 192-05 10
58.04m 58.65m 56.88m FOUL 48.12m FOUL
2 Odom, Tyler SR Stout 54.36m 178-04 8
54.36m FOUL 51.76m 49.18m 51.71m 45.61m
3 Freyholtz, Josh SR Stout 49.87m 163-07 6
49.47m 49.87m FOUL FOUL FOUL FOUL
4 Donkin, Justin JR La Crosse 49.74m 163-02 5
49.74m 49.45m 48.70m 46.29m 47.10m FOUL
5 Black, Joe JR Eau Claire 49.43m 162-02 4
49.43m 46.39m FOUL 42.56m FOUL FOUL
6 Morrison, Alec SO La Crosse 44.19m 145-00 3
FOUL 43.65m FOUL 41.75m 42.58m 44.19m
7 Poncelet, Alex JR Stevens Point 44.12m 144-09 2
38.99m 44.12m 44.08m 42.28m 42.39m FOUL
8 Bacon, Tyler SO Platteville 43.63m 143-02 1
39.25m 41.62m 40.26m FOUL 43.63m FOUL
9 Olson, Walker SR Stout 41.43m 135-11
FOUL 39.23m 41.43m 37.68m 38.76m 38.81m
10 Guimond, Joe SO St. Scholastica 39.54m 129-09
FOUL 38.68m 39.54m
11 Laehn, Adam FR Stevens Point 34.62m 113-07
34.62m 31.66m 33.00m
12 Lee, Lucas SR Stevens Point 33.79m 110-10
30.98m 33.79m 33.29m
13 Schommer, Brett JR Platteville 28.23m 92-07
26.75m 27.96m 28.23m
14 Haffelder, Andrew FR Stevens Point 27.94m 91-08
24.70m 27.94m FOUL
15 Chapman, Tucker FR Saint Mary's 26.51m 87-00
FOUL 26.51m 23.73m
Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Winona State 233 2) Wis.-La Crosse 155.50
3) Wis.-Stevens Point 104 4) Wis.-Eau Claire 76.50
5) Wis.-Platteville 67 6) Wis.-Stout 31
7) St. Scholastica 28 8) Saint Mary's (Minn.) 12
9) Viterbo 11 10) Augustana (Ill.) 9
Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Wis.-La Crosse 157.33 2) Wis.-Stevens Point 117.83
3) Wis.-Stout 103 4) Augustana (Ill.) 102.50
5) Wis.-Platteville 99 6) Wis.-Eau Claire 75.33
7) Saint Mary's (Minn.) 35 8) Winona State 22
9) St. Scholastica 18 10) Viterbo 3
|